Како живеат внуците и внуките на принцезата Дијана, кои ја наследиле убавината и добрината на познатата тетка

Во многу наврати пишувавме за синовите на принцезата Дијана, принцовите Вилијам и Хари, како и за нивните роднини – членови на кралското семејство. Но, тие имаат роднини меѓу обичните луѓе – сестрите и братот на Дијана, како и нивните деца. Лејди Ди има вкупно 13 внуци и сите се братучеди на Вилијам и Хари.

Најстарите ќерки на братот на Дијана, Чарлс Спенсер се исклучително популарни во Велика Британија и пошироко. Денес ќе ве запознаеме со најистакнатите претставници на помладата генерација на семејството. А во бонусот ќе ги прикажеме и внуците на Лејди Ди, кои ретко влегуваат во објективите на фотоапаратот.

Децата на Чарлс Спенсер

Чарлс Спенсер со своите деца од првиот брак – Амелија, Елиза, Кити и Луис – на откривањето на споменикот на принцезата Дијана во Кенсингтон Гарденс во Лондон.

Ерл Спенсер имаше 3 брака. Има вкупно 7 деца. 3-те најстари ќерки на Чарлс, внуките на Дијана, се активни на социјалните мрежи и познати манекенки. Нивниот брат Луис води поскромен живот, но токму тој ќе го наследи грофството на неговиот татко. Помладите деца на Чарлс Спенсер ретко се во јавноста – тие се заштитени од вниманието на печатот.

Кити Спенсер

Кити Елинор Спенсер, најстарото дете на Чарлс, деветтиот гроф од Спенсер, првпат се појави на насловната страница на едно списание на 2-годишна возраст, но стана професионален модел дури во 2015 година, откако магистрираше психологија. Сега девојката е амбасадор на брендот Долче и Габана.

Во јули 2021 година, Кити Спенсер се омажи за милијардерот Мајкл Луис, кој е 32 години постар од неа и е поврзан и со модниот бизнис.

Свадбата стана вистински настан во општествениот и културниот живот на Европа. Но, таткото на невестата не можел да присуствува, па браќата ја одвеле невестата до олтарот. На церемонијата ги немаше принцовите Вилијам и Хари. Исто така, спротивно на очекувањата, главата на Кити не ја красеше познатата дијадема на Спенсер, во која принцезата Дајана се омажи за принцот Чарлс.

Различни публикации постојано ја забележуваат сличноста на Кити со нејзината позната тетка – и не само надворешно: таа, како Дијана, прави многу добротворни работи, сака дизајнерска облека и се смета за главна модна икона за стил во Обединетото Кралство.

Велат дека девојката е лесна за комуникација и воопшто не е арогантна и покрај титулата дама. Сепак, Кити има правило од кое никогаш не отстапува: не кажува ништо за нејзиниот однос со кралското семејство, вклучувајќи ја и Дијана. Таа само еднаш изнела дека има неколку живописни спомени од нејзината тетка и тие и се многу драги.

Елиза и Амелија Спенсер

Близначките Амелија и Елиза – помладите сестри на Кити – тргнаа по нејзините стапки потпишувајќи договор со агенцијата за модели Storm. Тие имале само 3 години кога, во обид да го заштитат своето семејство од лупата на животот на принцезата Дијана, нивниот татко се преселил сопругата и децата во Јужна Африка. По разводот Чарлс Спенсер се вратил во Лондон, а неговата поранешна сопруга останала со децата во Африка.

Братучедките на принцовите пораснале далеку од својата татковина и се школувале на универзитет во Јужна Африка, но се вратиле во Лондон во 2021 година, на 29-годишна возраст. Кога сестрите ги прашале која е нивната главна разлика една од друга, Елиза рекла дека се смета себеси за позрела, на што Амелија, која се родила неколку минути подоцна, со насмевка одговорила: „Мора да е затоа што си постара“.

Во 2020 година, помладата се сврши со Грег Малет, а таткото на невестата рече дека е среќен што го обезбеди имотот на семејството Спенсер за венчавката.

Елиза Спенсер еднаш рече дека се сеќава како Дијана дошла во Јужна Африка и ги однела на плажа со Амелија. Во тој момент им се приближиле папараците. Дијана, за да ги заштити и да не ги исплаши девојките, ги повикала да се тркаат назад до автомобилот. Исто така, сестрите признаа дека, дури кога созреале, сфатиле каква значајна фигура во светот е нивната тетка.

Луис Спенсер

Луис Спенсер е наследник на грофот и семејниот имот на Елторп во Нортхемптоншир, каде што принцезата Дијана го поминала своето детство. Луис, како и неговите сестри, живеел во Кејп Таун од раното детство, но студирал на универзитетот во Обединетото Кралство. Сега идниот гроф е фокусиран на неговата актерска кариера.

Луис работи 14 часа на ден и не се обидува да се прослави во негово презиме. Сепак, списанието Tatler го вклучи во првите 6 најпосакувани ергени во светот.

Бонус: Другите внуци на принцезата Дијана

Лаура Фелоус, ќерка на постарата сестра на Дијана. Лаура е и кума на принцезата Шарлот, ќерка на принцот Вилијам.

Александар Фелоус, син на Џејн, со неговата сопруга Александра Финлеј.

Свадбата на Емили Мекоркодал, ќерката на постарата сестра на Дијана, Сара.

Селија Мекоркодал, ќерка на Сара, со нејзиниот сопруг Џорџ Вудхаус.