Ким Џонг Ун се појави со -20 килограми, што се случи со „големиот“ диктатор?

Ким Џонг Ун изгледаше послаб од било кога за време на воената парада за прослава на 73 -годишнината од Северна Кореја. Причината за губењето на тежината на Врховниот водач е нејасна, некои шпекулираат дека тоа може да се должи на лошото здравје, додека други велат дека тоа може да биде политички мотивирано или едноставно одлука да биде фит.

Сликите од последните неколку месеци го покажуваат степенот на неговата трансформација, додека сликите снимени од доаѓањето на власт откриваат години на прекумерена тежина.

Државните медиуми, кои се строго контролирани, објавија извештај во јуни во кој се вели дека неговата очигледна загуба на тежина го направила „да изгледа изнемоштено“ и дека го скршила срцето на нацијата.

Цитиран е неидентификуван жител на севернокорејската престолнина Пјонгјанг, кој рекол дека неодамнешните слики на Ким ги вознемириле луѓето низ целата нација.

Кога лидерот – за кој се верува дека има 37 години – повторно се појави на државните медиуми во почетокот на јуни, откако не беше виден во јавност речиси еден месец, аналитичарите го забележаа неговото губење на тежината.

Јужнокорејската национална разузнавачка служба минатата година им кажала на пратениците дека веруваат дека Ким тежел 90 килограми кога дошол на власт во 2011 година и оттогаш просечно се здебелувал од 6 до 7 килограми годишно.

Водачот, висок 174 см и познат пушач, се проценува дека тежел дури 140 килограми минатата година.