„Лесни пари“ кои им ги уништија животите на овие 5 навидум „среќни луѓе“

Секоја нормална личност барем еднаш во животот сонувала да има многу пари, ако ништо друго да добие милиони на лото. И тогаш што? Се разбира парите се трошат!

Но, практиката покажува дека лесните пари не секогаш носат радост и задоволство.Запознајте ги најпознатите победници, кои имале најнесреќни судбини откако им се „остварила животната желба“.

Вивијан Николсон е најпознатиот добитник на лотарија, освојувајќи 3 милиони долари во 1961 година.

На прашањето на новинарите: „Што ќе направите со добивката?“, Таа одговори дека ќе „троши, троши, троши!“. Тоа што го кажа и го направи и таа започна да троши, троши, троши пари на секој можен начин: таа купи облека, накит, автомобили и конечно успеа да потроши 3 милиони за само 5 години.

За време на овој „шопинг натпревар“ таа успеа да стане вдовица, да се омажи пет пати, да има мозочен удар, да стане алкохоличарка, да се опорави од зависноста од алкохол, да се обиде да се самоубие двапати и да помине некое време во ментална установа. Таа сега е пензионерка без семејство и работа, живее од нејзината скромна пензија од 300 американски долари.

Кели Роџерс

Оваа девојка беше најсреќната тинејџерка на планетата. Таа победи на лотаријата и освои 1,9 милиони евра кога имаше само 16 години. Во тоа време, таа сума беше еднаква на скоро 3 милиони долари. Значи, мислите дека инвестираше во недвижнини, патуваше и стана деловна дама?

Не, таа потроши скоро сè на шопинг, луксуз, забави и операции за зголемување на градите. Сега има 22 години, зад грбот Роџерс има 2 обиди за самоубиство и две деца. Што прави сега? Таа работи како слугинка.

Ендру Џексон

Овој „генијален“ човек успеа да потроши 144 милиони долари за 4 години и целиот живот во прилог. Во декември 2002 година, тој победи на лотарија и освои 315 милиони. Тој тогаш беше успешен бизнисмен кој доби многу пари за изградба на недвижнини. Откако ги прими парите, Ендру им даде 10% на разни христијански фондации, создаде добротворен фонд во негово име со регистриран капитал од 14 милиони американски долари. Тогаш започна проблемите. Тој двапати беше уапсен за возење во алкохолизирана состојба. Покрај тоа, биле украдени пари многу пати од него (вкупната сума е околу 3 милиони долари). Неговата сопруга го оставила. Во 2003 година, момчето на неговата внука било пронајдено мртво во неговата куќа. Причината за смртта била предозирање. Потоа, неколку месеци подоцна, од предозирање умрела и неговата внука. Во 2008 година, неговата ќерка починала од непознати причини. Самиот Џексон изјавил: „Посакувам никогаш да не го купив тоа лото-ливче“

Мајкл Керол

Поглупаво од овој човек, едноставно е невозможно да управувате со вашата добивка од лотарија (15 милиони американски долари). Невработениот 26-годишен Британец отишол во супермаркетот да купи шише пиво, но „за жал“ тој немал доволно пари и затоа купил две лото ливчиња. Под еден од нив блеснал натписот „Џекпот“, кој во тоа време изнесувал 15 милиони долари.

Отпрвин, тој започнал да им дава скапи подароци на семејството и пријателите. Потоа почнал да троши пари на забави, кокаин, автомобили и проститутки. Една година подоцна, тој почнал да троши по 2000 американски долари на кокаин на разни забави во неговиот нов дом. Откако Мајкл ја напуштил својата сопруга, на неговите зависности се додава платена љубов, а за осум години потрошил вкупно околу 200.000 долари на проститутки. Тој исто така изгубил 1 милион долари на трки и 2 милиони долари на неговиот омилен фудбалски тим, Глазгов Роџерс.

Тој ги потроши своите последни 600.000 американски долари во 2008 година и ја продаде својата луксузна флота возила и целиот недвижен имот за да ги исплати долговите. Денес, Мајкл Керол работи како чистач и заработува 5 долари на час. Според него, неговиот живот сега е многу полесен и поедноставен отколку кога бил милионер.

Вилијам Пост живее од социјална помош, иако на лотаријата освоил повеќе од 16 милиони долари

Серијата несреќи започна со тужбата на неговата сопруга за дел од профитот. На ова се додаде и кавга со браќата, принудувајќи го да инвестираат во бизнисот со автомобил и ресторан. Сето ова доведе до објавување на банкрот.