Лионел Меси е прогласен за трет најдобар спортист на 21-от век, не прв! Зачудени? Погледнете на кое место се наоѓа Роналдо

Лионел Меси е трет најдобар спортист на 21 век. За публиката што следи фудбал речиси е и неверојатно што тој не се наоѓа на првото место, но почекајте да видите каде се наоѓа и Роналдо.

Анкетата на американскиот медиум ESPN спроведена над 70.000 читатели ги рангираше нивните херои врз основа на нивните достигнувања од 2000 година досега. 56 спортисти се од САД. А, листата на најдобрите 25 можете да ја видите на крајот на оваа статија. Вкупно 24 кошаркари добија место во најдобрите 100, додека имаше 17 бејзбол играчи и 15 фудбалски ѕвезди.

Меси, кој има освоено Светско првенство, 2 Копа Америка, рекордни осум Златни топки, 4 Лига на шампиони и 12 првенствени титули со Барселона и ПСЖ, мораше да се помири со третата позиција. На второто место се најде Серена Вилијамс, која освои 23 грен слем титули, рекорд што го победија само Маргарет Корт и Новак Ѓоковиќ. На врвот беше Мајкл Фелпс, кој освои рекордни 28 олимписки медали – од кои 23 златни – на пет игри како пливач. Роналдо беше принуден да се задоволи со 13-то место на листата зад спортистите како Тајгер Вудс, Симоне Билс и Јусеин Болт.

Само еден боксер успева да се протне во топ 25, а тоа е Флојд Мејведер Јуниор, кој имаше скор од 50-0 помеѓу 1996 и 2017 година и се пласираше на 25-тото место.

Најдобрите пет спортисти под Фелпс, Вилијамс и Меси ги заокружуваат Леброн Џејмс и Том Брејди.Во фудбалот, следната највисока ѕвезда зад Меси и Роналдо е Марта, бразилската фудбалерка која во текот на нејзината кариера шест пати беше избрана за најдобра светска играчка од ФИФА.