Лионел Меси го надмина рекордот на Кристијано Роналдо за продадени дресови

Лионел Меси создаде нов рекорд во Пари Сен Жермен и покрај неговите борби на теренот, со неговата суперѕвезда репутација што ја однесе продажбата на дресови на друго ниво.

Откриено е дека неговиот клуб минатата сезона за прв пат продаде над еден милион дресови, а дресот со број 30 на Меси сочинува над 60 отсто од бројката.

Неговиот подвиг, исто така, значи дека продажбата на неговите дресови ја надмина онаа на Кристијано Роналдо, кој минатото лето се врати во Манчестер Јунајтед за втор период.

Во часовите по потврдата дека Меси ќе му се приклучи на ПСЖ по неговото заминување од Барселона, речиси 1 милион евра беа генерирани само од продажба на дресови.

Тешкашите од Лига 1 ја преселија својата официјална продавница во Елисејските полиња за да го удвојат производството и да ја удвојат површината што им е достапна.

Марк Армстронг, главниот директор за партнерства на ПСЖ, изјави за Marca : „Побарувачката порасна за 30 до 40 отсто и навистина она што може дa го забави производството е снабдувањето“.

„Кога ќе се случи транфер од овие размери, Роналдо во Манчестер Јунајтед на пример, може да мислите дека тој ќе се плаќа со продажба на дресови, но тоа не е така. Не можете да произведете многу дополнителни дресови. Договорот е поставен да гарантира многу важни минимуми, но не можеме да ја исполниме побарувачката за дресови на Меси. Стигнавме до таванот“.

Армстронг, исто така, откри дека маркетинг и спонзорските договори на клубот се зголемиле за 13 отсто по доаѓањето на Меси, што им овозможило да потпишат безброј договори. Дополнително, тој додаде дека следбениците на социјалните мрежи на ПСЖ се зголемуваат за 1,4 милиони неделно, со забележителен пораст на продажбата на билети и побарувачката по примерот.

Севкупно, ПСЖ верува дека заработил 600 милиони фунти приход по потпишувањето на Меси.