Лионел Меси ја предводи листата на Форбс за спортски богаташи, а еве колкаво е неговото и богатството на неговите колеги

Лионел Меси беше најплатен спортист во светот во минатата година, според годишната листа на Форбс објавена во средата, на која напаѓачот на Пари Сен Жермен беше пред Леброн Џејмс од НБА и Кристијано Роналдо од Манчестер Јунајтед.

Меси заработил 130 милиони долари (107 милиони фунти), бројка што вклучува 55 милиони долари (45 милиони фунти) реклами, во текот на 12-месечниот период кој заврши на 1 мај 2022 година, за да се најде на врвот на листата на 10 најплатени спортисти една година откако заврши втор по ирскиот ММА борец Конор Мек Грегор.

Мек Грегор сега испадна од топ 10 и не се бореше по поразот од Дастин Поаре минатото лето, кога ја скрши ногата во борбата, а како последица на тоа, неговата заработка беше на удар.

Сер Луис Хамилтон е уште еден забележителен пропуст. Минатата година тој беше осми на листата со 58 милиони фунти, што е пад од речиси половина во однос на 2020 година, а овој пат воопшто не влегува во топ 10.

Меси, во меѓувреме, минатото лето го напушти клубот од детството Барселона и се упати во Франција со Пари Сен Жермен.

Но, интересен аспект на извештајот на Форбс е дека тој заработил 45 милиони фунти од реклами. Тој презеде низа спонзорства надвор од фудбалот, од кои некои беа контроверзни.

Напаѓачот на Лос Анџелес Лејкерс, Џејмс е втор на листата, откако донесе здружени 121 милиони долари (99 милиони фунти), соборувајќи го рекордот од 96,5 милиони долари (79 милиони фунти) за НБА играч што го постави минатата година, додека Роналдо заработи 115 милиони долари (94 милиони фунти) и е на трето место.

Капитенот на Португалија минатото лето запечати емотивно враќање во Јунајтед, оставајќи го италијанскиот гигант Јувентус по три сезони. Тој исто така одби понуда од 6 милиони долари за комерцијална соработка со Саудиска Арабија минатата година.

Неговата плата од 385.000 фунти неделно ќе падне следната сезона ако тој остане во Јунајтед. „Црвените ѓаволи“ не успеаја да се квалификуваат за профитабилната Лига на шампиони следната сезона и како што објави „Спортсмаил“ викендот, тоа значи дека Роналдо ќе заработува 288.000 фунти неделно во Јунајтед доколку е таму за сезоната 2022-2023.

Ѕвездата на Бразил и ПСЖ, Нејмар, соиграчот на Меси, (95 милиони долари – 78 милиони фунти) и трикратниот шампион во НБА, Стивен Кари (92,8 милиони долари – 76 милиони фунти) од Голден Стејт Вориорс ја заокружија првата петорка.

Ова е целосната листа:

1: Лионел Меси – 107 милиони фунти (130 милиони долари)

2: Леброн Џејмс – 99 милиони фунти (121 милиони долари)

3: Кристијано Роналдо – 94 милиони фунти (115 милиони долари)

4: Нејмар – 78 милиони фунти (95 милиони долари)

5: Стивен Кари – 76 милиони фунти (92,8 милиони долари)

6: Кевин Дурент – 74,8 милиони фунти (92 милиони долари)

7: Роџер Федерер – 74,4 милиони фунти (90,7 милиони долари)

8: Канело Алварез – 73,7 милиони фунти (90 милиони долари)

9: Том Брејди – 68,7 милиони фунти (83,9 милиони долари)

10: Џанис Антетокунмпо – 66,3 милиони фунти (80,9 милиони долари)