Луѓе кои биле во кома споделуваат каков е животот по „будењето“

Луѓето на социјалната мрежа Reddit дискутираа за како е чуството да се разбудиш од кома.

Разговорот беше започнат откако некој праша: „Оние кои долго време биле во кома, како чуството да се„ разбудите“ и повторно да се прилагодите на буквално се` од почеток?“

Иако многумина очекува луѓето во голема мера да разговараат за физичките предизвици што доаѓаат по будењето од кома, има многу повеќе што треба да се направи отколку само рехабилитација.


Едно лице одговори на прашањето:

„Немав поим каде сум. Немав поим што се случи. Месеци подоцна се` уште учев за тоа кој (или кој не) ме посетувал, се молел, се јавувал, прашувал. Финансиите беа тотален хаос (верувајте ми, компаниите НЕ ГИ ИНТЕРЕСИРА). Огромен долг и финансиски казни. Ми беа потребни 18 месеци за да се вработам по болна физичка рехабилитација и постојано објаснувајќи дека бев во кома, а не дека сум бил на долг одмор. Потоа се случи пандемијата“.

Друг сподели:

„И за мене беше финансиски кошмар, мислам дека никогаш нема да се опоравам од ова. За нас нема прошка. Неодамна, тотално полудев во банка и на цел глас викав: „Дали мислиш дека го планирав ова! Каков дел од нула долари не разбирате!“ За среќа, добив попреченост во социјалното осигурување, така што има малку олеснување, но тоа е ништо во споредба со она што го заработував“

Во меѓувреме, друго лице ги сподели своите искуства откако бил сведок како негов пријател се буди од кома: „Описот на Холивуд за како е да се разбудиш од  кома е погрешен. Бев навистина запрепастен кога мојот пријател се разбуди од едномесечна кома и мораше повторно да ја научи практично секоја основна функција“.

Други споделија дека нивната меморија многу страдала. Објаснувајќи за ова еден интернет корисник напиша: „Бев во кома предизвикана од лекови помеѓу 2 и 3 недели. Не ме прашувај колку долго, не можам да ти кажам. Тоа беше пред неколку години и се` уште не можам да направам временска рамка. Бев „буден“ еден ден или два и сфатив дека мојот вид е матен. Конечно се сетив дека носам очила, но нивното ставање и вадење беше навистина исцрпувачко “.

 

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.