Мајка му била шверцер: 7 бизарни факти за Џеки Чен, кој денес наполни 67 години

Џеки Чен е роден на 7 април 1954 година во Хонгконг. Тој заедно со семејството емигрирале во Канбера, Австралија како бегалци од Кина во текот на кинеската граќанска војна во 1960 година. Неговото правилно име е Чен-Конг Санг што во превод значи роден во Хонгконг. На сите Џеки ни е познат како глумецот кој сам си ги прави сите опасни сцени, но тој е многу повеќе, а овие факти за него го докажуваат тоа.

Животот му бил како на филм

До 2001 Џеки мислел дека неговиот татко е само обичен актер, но потоа дознал дека е дел од тајната служба на Кина и дека неговата мајка ја запознал откако ја уапсил за шверц на опиум.

Глумел во порно филм

Во 1975 година, Чан се појави во филмот „Сите во семејството“, во кој глумела актерка од филмови за возрасни и каде што Џеки бил целосно гол, но не се вклучил во други „активности“. Чен вели дека морал да работи сѐ за да преживее.

Има каскадери за „одење“

Во 2013 година, Чан изјави за Yahoo! дека каскадери понекогаш се користат како стенд-ин за неговите филмови кога сцените бараат од неговиот лик да шета, вози или да извршува други полесни активности за да може Џеки да се одмори за тешките задачи.

Се соочил со опасната Тријада

Опасната кинеска банда Тријада почнала да му се заканува на Џеки и да бараат пари од него. Чен тврдеше дека еднаш се соочил со нив со пиштол и имал подготвени гранати за поексплозивен судир. Бидејќи огненото оружје носи големи кривични казни во Хонг Конг, властите го контактираа Чан откако ја раскажа приказната. Откако Чан им рече дека инцидентот се случил надвор од регионот, тие одбија да го продолжат понатаму ова прашање.

Џеки и неговите панди

Џеки има навика да бара од познатите личности да позираат со неговите две панди. Неговите панди се сретнаа со Анг Ли, Арнолд Шварценегер, Џет Ли и Бил Клинтон. Двајцата исто така го придружуваа на Оскарите во 2017 година.

Тој има трајна дупка во главата

Имајќи ја предвид плодната кариера за акробации на Чан, малку е неверојатно што тој сè уште е со нас. Но, тој имаше многу блиска средба со смртта за време на снимањето на филмот „Божјиот оклоп“ во 1986 година. Опишувајќи ја постапката како „едноставна“, Чен се нишнал од дрво и ја удрил главата на карпа, неопходна хируршки вметната метална плочка и трајно вдлабнување со големина на четвртина во черепот биле резултатот. Чен сака да се шегува со своите коелги и бара од нив да ги вметнат прстите во дупката.

Актерот поседува многу тајни куќи со тајни соби

Неговата куќа е мистериозен лавиринт. Всушност, тој има повеќе од една, не дека некогаш ќе можете сами да ги најдете. Чен на интервјуерот од ТЛЦ му направи обиколка во една од неговите многу домови скриени од светот на различни локации, за да има приватност, од кои секоја е опремена со разни тајни простори и одвнатре.