Маж успешно ослабна 60 кг без строги диети и сега ни открива како го стори тоа

Строгите модерни диети и додатоци за исхраната кои ветуваат брзо и лесно слабеење се дел од причините зошто толку многу луѓе не успеваат да ја постигнат целта на својата идеална тежина и наместо тоа се откажуваат поради недостаток на мотивација.

Франциско Сола, младо момче од Аргентина, го помина токму истото искуство. Но, по 30 неуспешни обиди за слабеење, тој реши да преземе сосема поинаков пристап кон слабеењето. Тој всушност сфати дека поздравите навики се клучот за постигнување на неговата цел и, на крајот, таа промена му помогна да изгуби неверојатни 60 килограми за само една година.

Приказната на Сола е неверојатен приказ за храброст и посветеност да ги следи неговите соништа, а еве што направи за успешно да ослабне.

Желбата да направи позитивна промена во неговиот живот беше неговата главна мотивација да не се откаже

Сè започна кога тој тргна да основа своја медиумска компанија. За да успее, Сола мораше да научи нови вештини, а дел од тој процес вклучуваше меѓу другото и проширување на своето знаење на теми како личен развој, лидерство и управување. Но, наскоро сфати дека неговото здравје е во лоша состојба и дека неговото тело не е во можност да го следи темпото на живот што сакаше да го води. Затоа, тој реши да ги следи стапките на инфлуенсерите и другите јавни личности кои успеаја да ги променат своите животи на подобро.

Еден ден, по долг работен ден, налета на видео наменето да ги охрабри гледачите да го продолжат и завршат секој недовршен проект што го имаат. Тоа беше токму малиот поттик што му беше потребен на Сола. Вооружен со нов сет на вештини и проширено знаење, тој беше подготвен да се бори за своето здравје.

Неговиот клуч за успех беше да се држи до сопствените навики

Откако се бореше да изгуби килограми од својата 14-та година и по најмалку 30 неуспешни обиди, Сола беше подготвен да ја врати контролата над својот живот. Имаше 27 години кога конечно го најде клучот за неговиот успех. Знаењето што го стекнал со текот на времето го навело да верува дека избегнувањето на секојдневни потешкотии, кои лесно може да станат изговори, е најдобриот начин да се одржи нова навика. На пример, тој се зачлени во теретана што беше близу до неговиот дом, така што не можеше да каже дека е премногу далеку и го искористи тоа како изговор за да не оди. Тој исто така се запиша на тренинзи кои се одржуваа во погодно време за да се олеснат работите.

Во врска со храната, неговиот најдобар удар беше всушност да избере храна што му се допаѓа, а која истовремено беше здрава. Тоа беше компромисот. Секоја здрава состојка што може да направи одлично јадење и што му се допаѓаше беше на менито. Така, сосема наскоро, ова ново комбинирање на здрави навики започна да се исплати.

Вежбањето е подобро да се прави со луѓе кои ги имаат истите цели како и вие

На 150 кг, го направи големиот прв чекор. Тој се обврза да вежба во теретана секое попладне, од понеделник до сабота. Веднаш потоа се појавија првите болки во мускулите. Но, како што се навикнуваше на својата нова рутина, тој го зголеми трошењето на калориите со 3 километри секојдневно лесно печшање. Набрзо се чувствуваше поенергично и тежеше 105 кг.

Потоа започна нова рутина со интензивни тренинзи. Сола објаснува дека една од неговите најефикасни стратегии да остане фокусиран и да не ја изгуби навиката за вежбање е да им се придружи на другите истомисленици.

Создавање своја рутина за здрава исхрана е најдобриот начин да се придржувате кон долготрајна диета

Диетата на Франциско вклучува прилично сè што сака да јаде, но секогаш ги има предвид количините и времињата во кои неговото тело може да се справи со нив. Појадоци и закуски со домашен леб, џем, кафе и банана се само неколку примери на јадења вклучени во неговата дневна исхрана. Покрај тоа што му даваат доволно енергија да го помине денот, ова е одржлив план за храна, бидејќи вклучува оброци што му се допаѓаат, па нема начин како да се откаже. Ова беше најефикасниот метод за Франциско, што тој најмногу го препорачува. Мора да пронајдете храна што ја сакате за да создадете своја рутина и да ја готвите вашата храна на забавен, но ефикасен начин.

Важно е да знаете дека секогаш може човек да се промени кон подобро

Со текот на времето, новите навики стануваат дел од вашата рутина и станува полесно и полесно да се држите до нив. Одеднаш, патот до слабеење станува лесен. Шемата „акција и реакција“ е неопходна за оваа цел. Акцијата е напорот што го вложувате за да ја постигнете целта, а реакцијата ќе биде вашата награда.

Да се ​​биде во процес на слабеење не значи дека треба да се откажете слатките задоволства

Сите сме луѓе и нормално е да копнееме по мали награди и задоволства кога даваме сè од себе. Понекогаш, тие награди доаѓаат во форма на „забранета“ или калорична храна. Затоа Франциско има свој трик кога станува збор за разгалување на непцата кои копнеат по вкусна храна што може да ви го попречи патот до слабеење. И бидете сигурни, тоа не вклучува да не ги јадете! Всушност, сè додека не ги претворите во навика, Франциско смета дека од време на време да каснете нездрава храна не е крај на свет. Сепак, тој навистина го нагласува фактот дека вистинскиот глад мора да биде задоволен со вашата редовна, здрава храна.

По 2 месеци, тој започна да ги гледа резултатите од неговите напори

Кога и да започнете да правите нешто, почетокот изгледа бавен и резултатите тешко се гледаат. Ова е особено точно кога станува збор за слабеење: секој ден стоиме пред огледалото со надеж дека ќе изгубиме малку килограми, но тешко дека нешто преку ноќ ќе се промени. Сепак, Франциско е на мислење дека треба да се споредуваме со тоа како изгледавме пред неколку месеци за навистина да забележиме значителна промена. Правејќи го тоа, може да ви помогне да ја пронајдете потребната мотивација.

Придобивките може да се забележат и во физичкиот изглед, но и во психичкото здравје

Заедно со неговиот процес на слабеење, Франциско го подобри своето физичко и ментално здравје на извонреден начин. Денес, Франциско чувствува дека е повеќе во хармонија со целите што порано му се чинеа невозможни да се постигнат. Неговото здравје не само што се подобри, туку и научи да ужива секој ден и стануваше попозитивно.

Неговиот главен совет е да сфатите дека секојдневниот избор носи големи промени