Морничава приказна за мажот кој признал дека ја убил сопругата, но пронајденото тело било од римско време

Во 1959 година, портретистката и љубителка на патувања Малика де Фернандез го запознала човекот кој подоцна ќе стане нејзин убиец. Два часа по запознавањето, Питер Рејн-Барт, вработен во авиокомпанија, ја запросил, а таа одговорила да. За четири дена тие се венчале.

Неколку месеци подоцна, бракот се распадна и Фернандез повторно почнала да го обиколува светот, сега користејќи попуст за патување од авиокомпанијата на нејзиниот нов сопруг. Рејн-Бард останал во својата куќа во Чешир, Англија.

Две години подоцна, Фернандез ненадејно исчезна и Рејн-Барт стана главен осомничен за нејзиното можно убиство. И покрај опсежните претреси на неговиот имот – вклучително и ископувањето на неговата градина во потрага по нејзините останки – полицијата не можеше да најде докази за Малика или некакво злосторство од страна на Бард. Случајот остана нерешен цели дваесет години. Еден ден, сепак, настаните се одвиваат чудно: дел од тело беше пронајден во тресет во близина на домот на Рејн-Бард.

Тресетот се создава со распаѓање на органска материја, главно од растителни материјали како мов. Кога сфагнум мов, особено, се акумулира во мочуриштата во доволни количини за да се формира мочуриште, тресетните слоеви формираат киселини кои се исклучително добри за зачувување на телата. Ако паднете во еден од нив – или ве убијат или жртвуваат и фрлат во еден од нив – и кога ве откријат векови подоцна, би можеле да изгледате многу добро како некој што „паднал вчера“.

Да го знаеше Рејн-Бард ова, можеби немаше толку брзо да признае дека ја убил сопругата.

Откако во тресетното мочуриште Линдоу Мос беше пронајдена глава на непозната жена, форензичарите првично процениле дека таа имала 30-50 години. Следеа признанијата на Рејн-Бард, верувајќи дека откритието е поврзано со исчезнувањето на Фернандез неколку децении порано.

„Помина толку долго, мислев дека никогаш нема да бидам откриен“, изјави Рејн-Барт на полицијата за време на испрашувањето. Тој рече дека Фернандез се вратила во нејзиниот дом во раните 1960-ти и се заканувала дека ќе открие дека е геј – што во тоа време сè уште беше криминализирано во Англија – ако не и даде пари. Тој ја одбил и се степале.

„Нешто експлодира во мене“, додаде тој, а подоцна изјави пред судот дека ја грабнал и почнал силно да ја тресе, не сфаќајќи дека ја убил додека не застанал.

„Бев ужаснат и не можев јасно да размислувам. Единственото нешто што ми падна на ум беше да го сокријам тоа“.

Рејн-Бард рече дека го распарчил нејзиното тело со секира пред да се обиде да ја запали. Кога тоа не успеало, ја однел во блиското мочуриште и ја фрлил внатре.

Случајот, нерасчистен 20 години, сега изгледаше решен и затворен. Но, главниот истражител, детективот инспектор Џорџ Абот, бил загрижен за нешто: ако навистина била главата на Фернандез, каде е остатокот од неа? Тој го испратил черепот на дополнителна анализа на Универзитетот во Оксфорд, по што датирањето со јаглерод открило дека черепот датира од римско време.

„Черепот е зачуван во тресетното мочуриште повеќе од 16 века и очигледно немал никаква врска со Малика Рејн-Барт“, изјави пред судот обвинителот Мартин Томас. Но, најголемата иронија е оваа: неговото откритие доведе директно до апсење на обвинетиот и неговото детално признание“.

Кога Рејн-Бард дознал за ова, се обидел да ја повлече својата исповед, но веќе било доцна. На судот му требаа 3 часа да го осуди за убиство.

Телото на Фернандез останува неоткриено до ден-денес. Сепак, тресетското мочуриште Линдоу Мос продолжува да ги воодушевува научниците.

На крајот од најновото ледено доба, пред околу 11.000 години, топењето на мразот формирало мочуриште во северозападна Англија, во Линду Мос, кое се протегало на 1.500 хектари низ она што сега е Чешир, опфаќајќи мозаик од живеалишта: шуми, грмушки и мов.

Денес, живописното мочуриште се наоѓа на периферијата на Вилмслоу, зелен град кој некогаш на богатите индустријалци од Викторијански Манчестер им понудил бегство од зачадената магла на големиот град. Во 15-тиот и 16-тиот век, сиромашните без земја наоѓале сигурен живот овде на периферијата на општеството, сечејќи и сушејќи тресет од мочуриштето за да го продаваат како гориво за печките и почва за земјоделските култури. Индустријата продолжи во 20 век. Работниците рачно сечеле тресет на коцки и ги ставале во редови за да се исушат на слабото англиско сонце пред да бидат подготвени за употреба.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.