Моментот кога 32-годишен фудбалер добива срцев удар среде натпревар во Катар

32-годишниот фудбалер Усман Кулибали, интернационалец од Мали, колабираше на теренот на натпреварот помеѓу Ал-Вакрах и Ал-Рајјан во Катар. Соиграчите и медицинската екипа веднаш притрчаа кон него и тој беше реанимиран на лице место. Натпреварот веднаш го прекина судијата Сауд Ал-Адба, а Кулибали веднаш беше пренесен во болница со возило на брза помош.

„Кулибали е на медицински третман, неговата состојба е стабилна “, се вели во соопштението на Фудбалскиот сојуз на Катар.

Причините за срцевиот удар не се соопштени.