Најстариот фудбалски навивач на Велика Британија има 102 и пропуштил натпревари само кога се борел во Втората светска војна

Најстариот љубител на фудбалот на Велика Британија, на возраст од 102 години, бил на речиси секој домашен натпревар 88 години и пропуштил само натпревари за да се бори во втората светска војна.

Дерек Ели го следи својот сакан Округот Дерби од кога бил тинејџер и досега бил на повеќе од 1.700 домашни натпревари од кога започнал да го гледа својот тим во 1931 година. Се проценува дека тој направил повеќе од неверојатни 209.000км додека правел 130-километарско патување секоја друга недела за да го бодри својот тим.

Тој најпрвин бил на натпревар на Рамс и оттогаш сега таткото на две деца ретко промашувал натпревар на домашен терен и го видел неговиот тим двапати како го крунисаат шампионите во Првата лига и гледал како го креваат ФА купот на Вембли. Дерек избегнувал да прави било какви договори за викендите само за да не пропушти некој од натпреварите.

Во последниве години, Дерек престана да патува на натпреварите на гости, но нема друго место каде тој попрво би ја поминал сабота попладне од Прајд Парк, домот на клубот од 1997 година. Дерек започнал да оди на натпреварите уште во своите рани тинејџерски години и бил запрен само кога избувнала војна во 1939 година.

Додека тој служел со Шервуд Форестерс во Италија, Дерек му пишал на претседателот на ФА да побара билети во финалето на ФА Купот кога натпреварот продолжи за сезоната 1945-46. Дерек рече: „Додека бев во Италија, му напишав писмо на претседателот на ФА, во кое барав кога повторно ќе се игра ФА Купот, дали може да добијам два билети за првото финале. Како што се случи, Дерби го совлада Бирмингем Сити на Мејн Роуд и стигна до финалето, колку среќа е тоа?“

Дерек, кој ја предаде возачката дозвола на возраст од 89 години, сега оди на натпреварите со пријателот Карон Морис, кој седи до него на стадионот. Тој додава: „Мојот вид не е како што беше порано, но сепак сакам да одам. Можам да ја видам левата страна на теренот, но кога ќе заврши на половина пат, морам да го прашам Карон што се случува. Имав среќа што имав долг живот, имав добра работа и ја преживеав војната. Една од најголемите работи во животот е да се биде пријателски расположен со луѓето и ако го сториш тоа, луѓето ќе бидат добри со тебе.“