На денешен ден пред 20 години овој мултимилионер плати цело богатство за да стане „вселенски турист“

Вселенскиот туризам иако на прв поглед звучи смешно најверојатно ќе стане „ин“ во иднината. Веќе се кројат планови за правење на хотел во вселената и носење на луѓе до Марс. Но, дали сте знаеле дека вселенскиот туризам не е нешто сосема ново. Во 2001 година овој мултимилионер стана првиот турист во вселената.

Денис Тито платил 20 милиони долари за да може како дел од програмата на руската вселенска станица да помине скоро 8 дена во Меѓународната вселенска станица. Тој летал со Руската ракета Сојуз ТМ-32 и на 28 април во 2001 успеал во својата мисија. Сега тој има 80 години и ужива во својата старост.

Од научник до турист

Тито е роден во Квинс, Њујорк. Тој дипломирал астронаутика и аеронаутика од Универзитетот во Њујорк во 1962 година и магистер по инженерски науки од сателитскиот кампус Ренселер за политехнички институт во Хартфорд, Конектикат. Тој исто така станал почесен доктор на инженерство од Политехничкиот институт Ренселер на 18 мај 2002 година и е поранешен научник на лабораторијата за реактивен погон на НАСА.

Во 1972 година, тој го основал Вилшир Асошиејтес, водечки снабдувач на услуги за управување со инвестиции, консалтинг и технологија во Санта Моника, Калифорнија. Тито служи на меѓународна клиентела што претставува актива од 71 милијарда долари.

Вилшир се потпира на полето на квантитативна анализа, која користи математички алатки за да ги анализира пазарните ризици – заслужна е методологија за Тито што се развила со примена на истите техники што ги користел за да се одреди патот на леталото.

И покрај промената на кариерата, од воздушен инженеринг во управување со инвестиции, Тито остана заинтересиран за вселената.

Некои сметале дека е срам за државата

Тој бил избран од Руската федерална вселенска агенција како кандидат за комерцијален вселенски лет. Тито наиде на критика од НАСА пред лансирањето, пред се од Даниел Голдин, во тоа време Администраторот на НАСА, кој сметаше дека е несоодветно турист да се шета во вселената.

Кога Тито пристигнал во вселенскиот центар Џонсон за дополнителна обука за американскиот дел на ISS, Роберт Д. Кабана, менаџер на НАСА, ги испратил Тито и неговите двајца колеги космонаути дома, изјавувајќи: „… Нема да можеме да започнеме со обука , затоа што не сме подготвени да го тренираме Денис Тито.“

Подоцна, преку договор со компанијата за вселенски туризам Space Adventures, Тито се приклучил на мисијата Сојуз ТМ-32, која започнала на 28 април 2001 година. Вселенското летало се приклучило на Меѓународната вселенска станица. Тито и неговите колеги космонаути поминале 7 дена, 22 часа, 4 минути во вселената и ја обиколија Земјата 128 пати.  Тито извршил неколку научни експерименти во орбитата, за кои рекол дека ќе бидат корисни за неговата компанија и деловна активност.