Најчудните теории на заговор за смртта на „Кралот на рокенролот“ кој почина на денешен ден

Пред 44 години кралот на рокенролот Елвис Пресли почина, или не? Официјалните записи покажуваат дека Пресли имал срцев удар и починал на 16 август 1977 година, но обожавателите отсекогаш тврдеа дека тој всушност ја лажирал сопствената смрт, за да може да ужива во порелаксиран живот без слава.

Со текот на годините имаше безброј наводни видувања – од веднаш по смртта на Елвис до денес. Еве некои од најчудните теории и забележувања на Елвис.

Првото видување

Кратко по смртта на Елвис, еден човек се упатил кон аеродромот во Мемфис и купил билет за еден правец за Буенос Аирес, Аргентина. Наводно, човекот личел на ѕвездата и го дал името „Џон Бароус“, алијас на Елвис што се користел кога резервирал хотели за него,дали всушност можел да биде тој?

Теоријата на надгробниот споменик

На надгробната плоча на Пресли, неговото средно име Арон е напишано Aaron (со две А). Иако Арон е вистинското средно име на Елвис – но, наводно, или неговите родители или тој самиот сакал да го смени своето средно име во Арон, веројатно затоа било повеќе слично со мртвородениот близнак на Присли, Џеси Гарон Пресли; но некои обожаватели веруваат дека погрешниот правопис е намерен, и начин да се извести дека Пресли ја лажирал сопствената смрт.

Фотографија од куќата со базенот

Направена на 31 декември 1977 година, се шпекулира дека фотографијата направена од Мајк Џозеф (кој бил во посета на Грејсленд со своето семејство) покажува како Елвис седи во својата куќа со базен. Во интервју за Лари Кинг, Џо Еспозито тогаш изјави дека лицето на фотографијата всушност не е Елвис, туку Ал Страда, но не се сите убедени.

Елвис бил поврзан со мафијата

Гејл Бруер-Џорџо, авторка на книгата „Дали Елвис е жив“ од 1988 година, објасни за TIME дека откако разгледала тони документи од ФБИ, заклучила дека Елвис морал да оди во заштита на сведоци, откако ФБИ го пријавиле да помогне да се отстрани криминалецот организација наречена „Братството“. Елвис морал да ја лажира својата смрт кога било откриено дека е крт. Бруер за TIME рече: „Елвис ја лажираше својата смрт затоа што требаше да биде убиен и немаше сомнеж за тоа“

На неговиот 82 -ри роденден

Што би направиле на 82 -от роденден ако сте една од најголемите sвезди во светот и се преправате дека сте мртва речиси четири децении? Одите во Грејсленд, очигледно. Во јануари на Фејсбук страницата „Елвис Присли е жив“ се појави фотографија од маж со бела брада и со персонал за обезбедување во горниот лев агол на сликата, за кој фановите претпоставуваа дека можеби го чуваат Елвис.

Во „Сам дома“

Постои луда теорија, откриена од Нојси, која укажува на тоа дека Елвис ќе се појави во филмот од 1990 година (така, 13 години откако почина). Додека Кејт ја проверува достапноста на летот, во позадина се гледа брадест човек – а теоријата тврди дека тоа е Елвис.

Тој изгледа на вистинската возраст (во 1990 година, Елвис ќе имаше 55 години), има сличност во очите – и бојата на косата е природната боја на Елвис.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.