Најстариот човек во Велика Британија ја откри вкусната тајна за долг живот

Најстариот маж во Обединетото Кралство откри што е тајната за долг и среќен живот, а таа е изненадувачки вкусна.

Ако некогаш ви треба оправдување за да нарачате храна наместо да готвите или да изедете два десерти, тогаш ова е тоа. Науката може да почека, бидејќи овој човек „докажа“ дека не треба секогаш да се храните здраво за да живеете долго.

Овој месец, Џон Тинисвуд го прослави својот 109 -ти роденден, а причината за оваа длабока старост не се крие во свежото овошје и зеленчук.

Џон вели дека треба да си дозволите малку да уживате во храната, но предупредува да не се претера.

„Во спротивно, ќе се повредите или физички или психички. Затоа, останете во рамките на она што можете да го направите “, рече тој.

Тинисвуд вели дека треба да им се дозволи на луѓето да прават „што сакаат“, истакнувајќи дека давањето долнителни совети за тоа како да живеат подолг живот би било „дрско“.

Џон е роден во 1912 година, во август, истата година кога потонал Титаник и истата година кога била формирана Република Кина.

Тој секој петок јаде пржена риба и помфрит и ужива во секој залак, и се разбира внимава да не претерува со брзата храна.

Џон, навивач на Ливерпул, се оженил со неговата сопруга Блодвен во 1942 година, но таа за жал почина во 1986 година.

Ако ви требаше нов инспиративен цитат за иднината, Џон вели: „Иднината го носи она што го носи, не можете многу да направите во врска со тоа“.