„Не замислував вака да си заминам“: Шеф од Твитер доби отказ додека е на „татковско отсуство“ и не е единствениот кој „леташе од работа“

Високо рангиран вработен на Твитер, кој беше отпуштен додека беше на татковско отсуство, вели дека е „разочаран“, но се надева дека „најдобрите денови на Твитер сѐ уште се пред него“ додека Илон Маск го финализира преземањето од 44 милијарди долари.

Шефот на производите за широка потрошувачка, Кајвон Бејкпур, беше отпуштен во четвртокот, бидејќи Маск го покажа камшикот по купувањето на гигантот од социјалните мрежи.

„Вистината е дека не замислував вака да го напуштам Твитер и тоа не беше моја одлука. [Извршниот директор] Параг [Агравал] ме замоли да заминам откако ми даде до знаење дека сака да го одведе тимот во друга насока“, рече Бејкпур.

Дипломецот од Стенфорд – кој се приклучи на компанијата во 2015 година – кажа малку за плановите на Маск за иднината. Тој го пофали својот тим за нивната работа на нови производи и безбедносни контроли додека загрижените работници се прашуваат дали Маск ќе го врати назад обемниот апарат за модерација на содржината на страницата.

Протечениот меморандум од отказниот шеф на Твитер до персоналот забележа дека на технолошкиот гигант му требаат „вистински лидери во вистинско време“.

Генералниот директор за приходи Брус Фалк исто така одеднаш бил отпуштен. Параг Агравал стана извршен директор на Твитер откако ко-основачот Џек Дорси (45) се повлече од функцијата преку е-пошта. Тој најави дека привремениот шеф на производи за широка потрошувачка Џеј Саливан ќе ги преземе работните места на Бејпур и Фалк во нова споена улога.

Ова се случува кога компанијата за социјални медиуми започна цунами од намалувања на трошоците на изведувачите, патувањата и настаните, маркетингот и недвижностите.

Агравал, исто така, откри дека сите вработувања ќе бидат замрзнати бидејќи компанијата минува низ тежок преоден период пред Маск да ја преземе контролата.

Договорот на магнатот од Tesla го истражуваат американските регулатори откако тој го одложи известувањето за купувањето, што значи дека не обезбеди доволно предупредување дека се наѕира понуда за преземање.

Илон најавува и ветува многу успеси за Твитер во иднина бдејќи планира бројот на вработени да го донесе од 7.000 на 11.000 како и бројот на корисници да дојде до над 900 милиони кориснци. Твитер во моментот има околу 217 кориници. Исто така да да ја ослободи платформата од ботови и да има само реални профили. Иако почетокот не е толку „мазен“ останува да видиме како Илон ќе маневрира со новиот бизнис.