Необични суеверија за бременоста од целиот свет

Постои суеверие кое вели дека ако бремената жена не ја задоволи својата желба за храна и се гребе, детето ќе се роди со роден знак во форма на храна што ја посакувала. Во многу други култури постојат  ограничувања на храната за бремени жени, иако сите овие теории за бременост се забавни, тие можат да бидат рестриктивни за новороденчињата. Едно е сигурно: луѓето од целиот свет само сакаат да внимаваат на мајките и на нивните бебиња.

Филипини: Јадете живо јајце непосредно пред породувањето.

На жените на Филипините им е речено да јадат сурово јајце непосредно пред нивното породување со цел да помогнат во подмачкување на породилниот канал. Се верува дека ова ќе го олесни туркањето на бебето.

Мексико: Избегнувајте да јадете јајца.

Во Мексико постои старо верување дека јадењето јајца  може да направи бебето да мириса лошо.

Кина: Не тријте го стомакот.

Галењето на вашиот стомак се чини природна работа, но според приказните на старите бабици во Кина, една бремена жена треба да се воздржи од прекумерно триење на нејзиниот стомак. Се верува дека тоа може да предизвика бебето да биде разгалено.

Индија: Носете алки.

Во некои делови на Индија, се одржува церемонија наречена валејкаапу за да се прослави бремена жена во седмиот месец од бременоста. Таа ќе биде украсена со алки во двете раце во непарен број. Верувањето е дека силниот звук на раката ќе ги поттикне сетилата и мозочната активност на детето.

Хаваи и Тахити: Никогаш не носете затворен венец.

Единствениот хавајски леи (цветен венец) што може да го носи бремена жена е отворен. Ова е затоа што затворениот леи се смета за лоша среќа за бебето. Наместо тоа, можете да носите и хаку на главата (цветна круна).

Турција: Избегнувајте јадење риба или сладолед.

Некои жени во културните групи во Турција се предупредуваат да не јадат риба додека се бремени за да спречат бебето да се роди со уста на риба. Исто така се вели дека јадењето сладолед може да предизвика дупка во главата на бебето.

Јапонија: Суровата риба е дел од здравата исхрана.

Додека лекарите во САД им кажуваат на бремените жени да се чуваат од сурова риба затоа што може да предизвика штетни бактерии, Јапонците ја охрабруваат Се смета дека е здрав дел од исхраната за бременост.

Латинска култура: Носете метал за време на затемнувањето на Месечината.

Ова верување може да се најде кај Ацтеките. Се верувало дека затемнувањето е залак на лицето на Месечината, па ако една бремена жена го гледа тоа, нејзиното бебе ќе имаше расцеп на усната. Заради заштита, на нејзината долна облека мора да носи нешто метално, како што е сигурносен игла.

Бугарија: Не јадете зајачко месо или риба.

Месото од зајак е забрането затоа што се верува дека ако бремена мајка го јаде, бебето ќе спие со отворени очи. И ако бремена жена јаде риба, носот на нејзиното идно дете ќе биде блокиран и тоа ќе ‘рчи.

Кина: Спијте со нож под креветот.

Кинеските жени можат да спијат со ножеви под своите кревети за да ги исплашат злите духови. Некои дури имаат и парче хартија исечено за да личи на ножици што висат од креветот.

Еврејска култура: Не прифаќајте подароци пред да се роди бебето.

Иако не постои вистински закон против него, на идните мајки им се препорачува прифаќаат или да отвораат подароци пред да се роди бебето. Се верува дека славењето на детето пред да се роди ќе привлече лоши духови и ќе резултира со лоша среќа за детето.

Тајланд: Не присуствувајте на погреб.

Некои култури веруваат дека бремените жени не треба да присуствуваат на погреби. На пример, постои верување во Тајланд кое вели дека ако бремена жена присуствува на погреб, нејзиното бебе ќе го прогонува духот на мртва личност откако ќе се роди.

Виетнам: Не прегазувај над хамок.

Во Виетнам, има многу табуа за бременост, а едно од нив е дека идната мајка не треба да прегази некоја импровизирана лежалка, во спротивно, нејзиното бебе ќе се биде мрзливо.

Тајланд: Јадете пупки од лотос.

На тајландските жени кои се надеваат дека лесно ќе родат им се кажува да јадат пупки од лотос кои ги осветил будистички монах. Со тоа се вели дека ќе им го отворат телото како цвет на лотос, што го олеснува ородувањето.

Македонија: Бремена жена ако види јадење мора да го проба.

Во Македонија се вели дека бремена жена мора да проба од секое јадење што стои на масата и дека секоја храна е дозволена за трудниците бидејќи бидејќи јадат за двајца.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.