Невообичаени факти од историјата на казината и коцкањето

Казиното е место каде што секој може да си ја проба среќата, а исто така да чувствува чувство на возбуда. Во казиното можете да најдете рулети, слот машини, маси за игри со карти и друга забава. Истата историја на казиното содржи многу интересни факти поврзани со коцкарите и коцкањето воопшто.

1. Првата слот машина беше инсталирана во работилница за автомобили

Првата слот машина е измислена од автомобилскиот механичар Чарлс Феј во 1895 година. Овој изум е направен далеку надвор од Лас Вегас. Пронаоѓачот го нарече „ѕвонче на слободата“. Таа беше инсталирана во работилницата на Чарлс Феј, која се наоѓаше во Сан Франциско. Клиентите можеа да играат на неа додека Феј се грижеше за нивните автомобили. Наскоро казината дознаа за овој изум. Почнаа да користат слот машини за да ги спречат нивните клиенти да се досадуваат додека чекаат масите да се ослободат.

Во моментов, слот машините се широко распространети низ целиот свет и носат огромен профит за оние што ги поседуваат.

2. Првата лиценца за отворање казино во Лас Вегас ја доби жена

Првите основачи на казината во Лас Вегас не беа само насилни и опасни луѓе. Меми Стокер стана првата личност која доби лиценца за отворање казино. Овој настан се случи во 1920 година. Местото се викаше Северен клуб. Стокер често се појавуваше во весниците. Во тоа време, таа беше прилично добро позната личност. Луѓето зборуваа за неа како ветувачка жена и добра мајка. Казиното е отворено на нејзино име.

3. Првиот сендвич се појави во казиното

Џон Монтеги беше страствен коцкар кој не можеше да застане ниту за ручек. Еднаш, гладувајќи, нареди да му донесат месо помеѓу две парчиња леб. Така, тој можеше да јаде и да игра истовремено. Ова се случи во 1765 година.

4. Психолошкиот фактор што им помага на сопствениците на слот машини да заработат милиони

Херберт Мил беше човек кој беше инструментален во развојот на слот машините. Тој предложи зголемување на екранот, така што секој играч може да види дека е само еден чекор до победата. Кога некое лице ќе види дека има уште малку, тоа предизвикува интерес. Тој верува дека следниот пат сигурно ќе победи. Како резултат на тоа, времето поминато на машината се зголемува, а во исто време профитот расте. Играчите почнуваат да ризикуваат и да играат повеќе од порано.

5. Граѓаните на Монако не можат да играат во казиното Монте Карло

Познатото казино во Монако во Монте Карло е рај за коцкарници, освен ако не сте државјанин на оваа земја. Принцезата Каролина им забрани на граѓаните да се коцкаат во казина во средината на 1800-тите, инсистирајќи на тоа дека приходите треба да доаѓаат само од странци. Добрата вест е дека граѓаните на Монако не плаќаат данок на доход; тој се заменува со профит од казино.

6. Збирот на броевите на рулет е 666

Коцкањето и суеверието одат рака под рака. Не е изненадувачки што на некои познати коцкари им се припишуваат мистични способности. Што се однесува до тркалото за рулет, ако ги соберете сите броеви на тркалото, добивате 666.

7. Коцки како закуска

Легалното коцкање со формален систем за лиценцирање потекнува од Соединетите држави во првата половина на дваесеттиот век. Сепак, Американците почнаа да коцкаат долго пред тоа. Ако полицијата неочекувано се појави во подземно казино, прекршителите на законот се обидоа што побрзо да се ослободат од доказите. Малите шестоаголни коцки лесно може да се сокријат во стомакот, па веднаш биле голтани.

Се вели дека во деветнаесеттиот век, сопствениците на британските подземни казина ангажирале специјални луѓе да ги голтнат коските за време на рациите.

8. Совети за коцки од Аристотел

Познатиот грчки филозоф Аристотел бил делумно поврзан со коцкањето. Коските особено го привлекуваа. Тој дури напишал и трактат во кој ги поврзал со неговата идеја за светски поредок. Покрај тоа, Аристотел изнесе бројни практични препораки за тоа како да ги зголемите шансите за победа играјќи коцки за пари.