Nokia ги „реинкарнираше“ своите стари модели по кои многумина од нас се носталгични

Може да биде многу тешко за сите нас да ги исклучиме нашите паметни телефони и да одиме малку на „детоксикација“ од современата технологија. Но, доколку сакате да одморите од секојдневието, но сепак не сакате да се откажете со современите мобилни телефони Nokia ви нуди таква можност со своите „реинкарнирани“ модели.

Финскиот технолошки бренд HMD Global веќе повеќе од две и пол години прави телефони со Android под марката Nokia. Нивните најнови телефони ве враќаат во деновите кога Nokia беше едно од најголемите имиња во технолошката индустрија.

Nokia 2720

Nokia 2720 е целосно нова верзија на стариот Nokia 2720 од 2009 година. Овој телефон на преклопување со сигурност буди носталгични моменти. 4G, асистент на Google активиран со глас и апликации како WhatsApp, Facebook и Twitter се додадени на новиот модел. Работи на KaiOS, мобилен оперативен систем базиран на Linux, тој е еден од ретките телефони објавени во 2019 година кој нема екран на допир.

Сепак, тој има два прилично мали екрани. Еден од нив е 1,3-инчен 240 x 240 надворешен дисплеј што го осветлува времето и го покажува Caller ID. На внатрешната страна на флип е 2,8-инчен екран придружуван од тастатура Т9. Иако е фантастично да имате модерни апликации како WhatsApp на телефон, тие се практично невозможни за употреба на уредот. Исто така батеријата трае со денови,а камерата е само 2 мегапиксели.

Nokia 800 Tough

Nokia 800 Tough е дизајниран за борба против случајни паѓања, прашина, песок, вода, па дури и екстремни температури. Градејќи го врз основа на неуништвото наследство од Nokia 3310, овој груб уред е дизајниран за оние кои сакаат да се на отворено и работат во екстремни услови.

И покрај тоа што може да има ист оперативен систем KaiOS и ист избор на претходно инсталирани апликации што треба да ги користите, главната разлика е IP68 оценката за прашина и хидроизолација, како и оценката MIL-STD-810G за работи како влажност, директна сончева светлина, бучава и сл. низок притисок и температура.

Оваа издржливост е придружена со долготрајна батерија, за која HMD тврди дека може да трае близу 43 дена кога е во режим на подготвеност. Исто така, има фенерче, поголеми копчиња, контрола на лизгање и вграден асистент на Google и исто така има камера од 2 мегапиксели.

Дали би купиле некој од овие мобилни телефони и да се вратите малку во минатото?