Обилни дождови и свлечишта ја разоруваат Јапонија

Обилните поројни дождови што во саботата ја погодија западна Јапонија доведоа до поплави и лизгање на земјиштето. Властите во Хирошима и префектурите на северниот дел на Кјушу најавија евакуација. Една жена почина во префектурата Нагасаки, на западниот брег на Кјушу, а двајца други членови на семејството се водат како исчезнати. Исто така, постојат предупредувања за итна временска состојба. Околу 1,4 милиони луѓе беа повикани веднаш да ги напуштат своите домови.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!