Од нестабилен почеток до 5-члено семејство: Љубовната приказна на Кејт и Вилијам, кои денес ја слават својата 10-годишнина

Во 2021 година на 29-ти април, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон ја слават својата 10-годишнина од бракот. Од раното раскинување до свадбата која собори рекорди, парот успеа да создаде убаво семејство. И, како и секој долготраен пар, тие имаат свои тајни зад нивниот силен и среќен брак.

1. Тие биле цимери на колеџ

Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон се запознаа во 2001 година, додека двајцата присуствуваа на Универзитетот Сент Ендрус. Но, гласините велат дека дури во 2002 година, кога принцот Вилијам ја видел Мидлтон како оди по пистата во проѕирен фустан му го украла срцето. Тие започнаа да се забавуваат во 2003 година и почна да живеат заедно, но не сами туку со уште двајца пријатели.

2. Тие раскинаа пред да го врзат јазолот

Понекогаш можеби ќе треба да се разделиме пред да сфатиме дека сакаме да го поминеме остатокот од животот со некого. И за принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, ова сценарио не се разликуваше. Во 2007 година, принцотраскина со Кејт затоа што се сомневаше во врската и му требаше простор.

И иако се чувствуваше тажно поради разделбата, за среќа не им траеше долго. Месеци подоцна, во 2008 година, парот веќе беше виден заедно. И оттогаш, не се разделија.

3. Тие беа најдобри пријатели од самиот почеток.

Да се биде најдобар пријател со вашата сакана е добра основа за врска во која принцот Вилијам веруваше од самиот почеток.

4. Тие тајно се свршија пред да ѝ го соопштат тоа на јавноста

Еден месец пред да ја објават својата свршувачка во јавноста, принцот Вилијам ја запроси Мидлтон на патување во Кенија. „Имавме малку приватно време заедно со некои пријатели и јас само одлучив дека е вистинското време“, рече принцот Вилијам.

5. Нивната венчавка е заведена во Гинисовата книга на рекорди.

Во април 2011 година, 1.900 гости кои присуствуваа на венчавката во опатија „Вестминстер“ во Лондон, не беа единствените што беа сведоци на церемонијата, бидејќи беше интензивно емитувана низ целиот свет. Со своите 72 милиони мрежни преноси, таа беше запишана во Гинисовата книга на рекорди во 2012 година за рекордот на „Најмногу живи преноси за еден настан“.

6. Тие успеваа заедно низ тешката бременост на Кејт Мидлтон.

За време на нејзината прва бременост, откриено е дека страдала од Хиперемезис Гравидарум, што може да предизвика сериозно гадење, повраќање, губење на тежината и дехидратација.

7. Двојката ја додаде принцезата Шарлот во редот на сукцесијата.

Сега со Договорот од Перт, ниту една жена не треба да се движи назад по линијата за наследување кога ќе се роди помлад брат, што беше случај со децата на Кејт и Вилијам. Принцот Луис, роден во 2018 година, беше сместен зад својата сестра и сега е петти по редоследот за наследување.

8. Тие планираат да имаат уште едно дете.

Иако имаат 3 прекрасни деца, наводно, во блиска иднина на парот ќе се роди четврто дете. Желбата на Кејт да има големо семејство го инспирираше принцот Вилијам да се обиде да има уште едно дете. Нивниот план веќе е одобрен од Кралицата, која е воодушевена од веста.