Овие 14 познати личности далежливо донираа за да им помогнат на австралиските противпожарни служби

Во моментов, Австралија е опустошена од пожарите што се шират низ целата земја, бидејќи редовната сезона на пожари завзеде неочекуван и сериозен пресврт. За жал, досега проценети 8,4 милиони хектари беа изгубени на пламен, заедно со 2.500 згради (вклучувајќи и над 1.900 куќи). Пожарите однеле животи на 25 лица и уште повеќе животи се изгубени бидејќи се стравува дека околу милијарди животни биле убиени или ќе умрат како резултат на глад и загуба на живеалиштата предизвикани од пламенот.

Многу луѓе одговорија на тешката состојба на Австралија, нудејќи сè, од мисли и молитви до поддршка и донации. Меѓу милиони други, познати личности, исто така, се придружија и ги охрабрија останатите да помогнат.

# 1 Крис Хемсворт и неговото семејство донираа 1.000.000 американски долари

# 2 Комичарката Селести Барбер собра 31,705,797 долари во донации (заклучно со 8 јануари)

# 3 Алесија Бет Мур (P!nk) донираше 500.000 американски долари

# 4 Расел Кроу донираше 105.000 американски долари, а претходно од собраните пари од аукција донишал 400.000 долари

# 5 Елтон Џон донираше $ 1.000.000

# 6 Кајли Миног и нејзиното семејство донираа 500.000 американски долари

# 7 Актерката Ребел Вилсон собра 100.000 долари со аукција на состанок за приватен ручек

# 8 Актерот Дакре Монтгомери собра над 250.000 американски долари преку донации

# 9 Никол Кидман и Кит Урбан донираа 500.000 долари

# 10 Тенисерот Новак Ѓоковиќ одговори на Донацијата на Шарапова од 17.000 долари

# 11 Еш Барти вети дека ќе донира пари од наградата (360.000 долари) ако победи во Бризбејн Интернационал

# 12 Австралискиот Јутубер Музелк собра повеќе од 125.000 американски долари преку донации

# 13 Пејачката Дами Им и нејзиниот сопруг Ноа донирале 10.000 американски долари

# 14 Милијардер Џастин Хемес донираше $ 500.000 на RFS