Овие малку познати факти може да ви го спасат животот во опасна ситуација!

Никогаш не знаете кога ќе се најдете во опасна ситуација. Можеби мислите дека тоа е невозможно со оглед на вашиот начин на живот, но секогаш е подобро да останете безбедни отколку да жалите бидејќи опасни по живот околности се уште поопасни кога не сте подготвени за нив.

Точно, не можете да бидете подготвени за сè, но еве неколку работи што се најважни да ги знаете кога сте во опасност. Иако се надеваме дека никогаш нема да треба да ги користите овие совети.

1. Ако полицајците ве поканат да излезете да „разговарате“, кажете не.

Во апсењето велат „имаш право да молчиш. Сè што ќе кажете може да се искористи против вас“. И ова е затоа што е вистина дека ќе го искористат против тебе, затоа направи си услуга и САМО МОЛЧИ.

2. Прегратката може да биде привремен лек за депресија.

Прегратката може да биде привремен лек за депресија. Особено од некој што ја сака депресивната личност. Многу пати ми го спаси животот.

3. Ако некој ви приоѓа во заканувачка/киднапирачка атмосфера, извадете го телефонот и кажете „Снимам во живо на фејсбук/инстаграм“.

Доколку направите така големи се шансите дека напаѓачот ќе си замине. Дури и не мора навистина да снимате доколку немате време да кликнете, само кажете така. Тоа ја спаси мојата 38-годишна братучетка да не биде киднапирана додека излезе на шетање со нејзиното куче. Тоа го научила од 14-годишно девојче (пријатели со нејзините родители) кое исто така било за малку киднапирано.

4. Исклучете ги сите светла ако се сомневате дека некој е надвор од вашата куќа ноќе.

Ако мислите дека слушате некој надвор од вашата куќа навечер, вашиот инстинкт ќе биде да ги вклучите сите светла. Всушност, треба да ги исклучите од две причини: Прво, со исклучени светла тој не може да види каде сте или што правите. Второ, подобро го знаете вашиот пат низ вашата куќа на мрачен начин од тој, и ако влезе внатре, ова ќе ви оди во прилог.

5. Ако торнадото изгледа како да не се движи тоа значи дека се движи точно накај вас.

6. Јаглерод моноксид може да патува низ ѕидови

7. Ако мислите дека имате срцев удар, џвакајте аспирин. На тој начин побрзо дејствува.

8. Никогаш не ставајте нешто во уста на човек што има напад.

Обидете се да ги свртите на страна и ставете нешто меко како јакна или перница под нивната глава додека имаат напад. Ако трае пет минути или подолго, повикајте брза помош. Извор: 20 години епилепсија.

9. Не џогирајте со гласна музика на вашите слушалки.

Не џогирајте со гласна музика што свири на вашите слушалки. Многу луѓе умираат од тоа што не можат да слушаат автомобили итн.

10. Ако ве киднапираат, расфрлајте дел од вашите работи.

Во случај на киднапирање, најдобро би било да расфрлате некои од вашите работи по земјата. како лична карта. Можноста да ве следат станува многу поголема на тој начин.

11. Не го вади ножот, ако си прободен. Ако си изгубен, остани во едно место и не паничи.

Неколку различни работи за различни ситуации.

Ако сте прободени и ножот е сè уште внатре, не го вадете. Ја затвора раната и спречува да искрварите.

Ако сте заглавени надвор на студ, особено ако сте изгубени, останете на место и обидете се да се држите подалеку од ветрот. Полесно се наоѓаат стационарни луѓе. Исто така, колку и да ви е наеднаш топло, чувајте ја облеката на себе. Вашето тело ја обработува гликозата во последниот обид да се загрее пред да замрзнете до смрт, и може да ве натера да се чувствувате неподносливо топло ако сте смрзнувале последните неколку часа.

12. Алкохолот добива приоритетна пропусница кога се внесува после антифриз

Ова е нешто што ми се случи пред неколку години.

По една недела обилно пиење во викендица со моите пријатели, тргнавме накај дома. Спиев позади на седиштето и бидејќи бев многу жеден, спиејќи посегнав по водата и се напив. Ми требаа неколку секунди да сфатам дека тоа не е мојата вода туку тоа е АНТИФРИЗ. Веднаш ме фати паника и мислев дека ќе умрам. Потоа се сетив на еден мој час по биологија на колеџот, наставникот кажа дека антифризот не е отровен сам по себе туку зависи во што се разградува, и алкохолот го спречува разградувањето, затоа треба да пиеш ако се најдеш во ваква луда ситуација. Истрчав до багажникот и почнав да пијам алкохол што остана од викендот, мислам дека испив половина шише виски што веројатно беше премногу. Но барем наместо да умрам, после тоа пеев песни по пат.

13. Ако мислите дека ве следат додека одите надвор, преправајте се дека добивате повик.

Ако мислите дека ве следат додека шетате надвор, преправајте се дека добивате повик и одговорете „нормално“ и кажете нешто во смисла дека ќе се сретнете наслоро. Во истото сценарио, ако можете и веднаш одете каде што има луѓе, продавница, автобус, или придружете се на група луѓе. Ако треба и зазвонете на нечија врата.

Апсолутно најлошо сценарио ако е сред ноќ, а некој ве следи.. во тој случај скршете/удрете нечија кола за да се огласи силен аларм.

14. Ако ве нападне речиси секој предатор, првото нешто по кое треба да посегнете се очите.

Ако му ги нападнете очите, тој најверојатно ќе се повлече и ќе го преиспита обидот да ве изеде. Единствен пат кога предаторот ќе ризикува да изгуби некој витален орган (како очите) е кога тој гладува.

15. Ако те нападнат пчели, бегај!

Во случај да ве нападне рој пчели, не престанувајте да трчате, некои пчели ќе ве бркаат и до четвртина милја. Не обидувајте се да се скриете под вода, тие ќе ве чекаат да излезете за воздух.