Овој крипто-крал не ѝ е толку познат на јавноста, но би можел да биде побогат од Гејтс и Закерберг

За време на неговата младост во Канада, Чангпенг „ЦЗ“ Жао понекогаш работел во Мекдоналдс за да му помогне финансиски на своето домаќинство. Студирал компјутерски науки на Универзитетот Мекгил, по што се вработил на Токиската берза каде што работел на софтвер за тргување со акции, а работел и за Блумберг. Сепак, моментот што му го промени животот беше една покер игра во која учествуваше пред осум години. Иако не е познато како поминал во таа игра, во текот на играта дознал за – биткоинот.

Многу луѓе се збогатија со оваа криптовалута, а благодарение на крипто, тој стана еден од најбогатите луѓе во светот денес. Тоа не го постигна ова со купување на оваа криптовалута, иако сврте милијарди на биткоин, туку со лансирање на берзата за криптовалути Binance.

Според најновиот индекс на милијардери што редовно го објавува Блумберг, неговата вредност е најмалку 96 милијарди долари, што го става на единаесеттото место на листата на најбогати луѓе во светот. Но, неговото богатство би можело да биде многу поголемо, но невозможно е да се пресмета. Имено, богатството што го пресметале во Блумберг се однесува само на уделот во Binance, а во него не е вклучена вредноста што ја има во биткоин и бинанс монета, криптовалутата на неговата берза.

Затоа треба да се напомене дека не се знае кои се бројките, но Fortune вели дека вкупното богатство на Жао е можеби поголемо од Гејтс, кој е четврти најбогат човек во светот со 135 милијарди долари, и (или) Закерберг, кој е на петтото место и тежи 124 милијарди долари.

Покрај него, на крилјата на крипто милијардери застанаа, на пример, Виталик Бутерин, кој е одговорен за етер, и основачот на Coinbase Брајан Армстронг.

Откако на Блумберг беше објавена листата на богати, Жао напиша неколку објави на Твитер, а меѓу другото порача дека наместо листа на богати, треба да се објават списоци со хуманитарни и филантропски активности.