Овој остров има беспрекорен бел песок и кристално чисти води, но темно минато

Откако беше активиран да служи во американската војска во јули 1943 година, ХМС Протектор беше на пат кон поморската база во Папуа Нова Гвинеја кога беше оштетен во судир со влечење и напуштен крај брегот на островот Херон, Квинсленд.

Речиси 70 години подоцна, рѓосаната руина е една од најспектакуларните подводни атракции во државата, која ги инспирира посетителите со својата импозантна големина и неверојатна историја.

При ниска плима, до трупот на бродот може да се стигне со одење по океанот и одење по пенливиот бел песок.

Лоциран на 80 километри североисточно од Гладстон, островот Херон е природен корален залив опкружен со 24 хектари корален гребен на јужниот крај на Големиот корален гребен.

Познат по својот спектакуларен корален гребен, островот е дом на различни необични животни, вклучувајќи китови преселници и гнездење желки кои се лизгаат меѓу урнатините.

Фотографиите од бродот предизвикаа огромни реакции на Инстаграм, многумина беа шокирани што толку огромно парче од историјата на Втората светска војна може да се најде во Австралија.