Пентагон го потврди видеото на кое се гледа НЛО снимено во 2019, но тврди дека нема идеја за што станува збор

Пентагон потврди дека збир на слики и видеа на кои се гледаат неидентификувани летечки објекти кои зујат над воените бродови на морнарицата крај бреговите на Калифорнија, САД, во 2019 година, биле снимени од персоналот.

Фотографиите излегоа од истрагата на Пентагон за НЛО од страна на Работната група на УАП, која собира докази за извештајот за Конгресот што треба да се објават во Јуни.

Сликите, добиени од режисерот Џереми Корбел, покажуваат неидентификувани предмети кои летаат над четири американски „уништувачи“, вклучувајќи го и УСС Кид, во 2019 година.

Се чини дека една од сликите е објект во форма на пирамида, додека за другите се сметаше дека се беспилотни летала или балони, сепак, морнарицата ги наведе како непознати.

Во изјавата, портпаролот на Пентагон изјави: „Можам да потврдам дека референцираните фотографии и видеа се направени од персоналот на морнарицата. UAPTF ги вклучи овие инциденти во нивните тековни испитувања“.
Одговорот на Гилдеј се чини ја исклучува теоријата дека беспилотните летала може да потекнуваат од тајна американска воена програма. Тоа доведе до сè поголеми шпекулации дека тие биле изградени од ривалска воена моќ или „се случува нешто друго надвор од нашето разбирање“.

„Драјв“ минатиот месец откри дека воените бродови на американската морнарица стационирани крај брегот на Лос Анџелес наишле на мистериозни беспилотни летала, кои ги бркале со голема брзина при мала видливост.

„Драјв“ доби матични книги и внатрешни е-пошта од морнарицата според законот за слобода на информациите, а описите на очевидците од персоналот на бродот за воспоставување на беспилотни летала имаа далеку поголема аеронаутичка способност од сите претходно познати беспилотни летала.

Глетката има морничави паралели со претходните средби со НЛО, особено инцидент од 2004 година кога шест пилоти на Супер Хорнет остварија визуелен или инструментален контакт со мистериозен авион во Ноември 2004 година.
Голем број слични видувања датираат од 60-тите години на минатиот век, но повеќето од американските воени истраги за нив остануваат класифицирани.

Пратениците со години бараа Пентагон да ги отвори своите класифицирани записи за средбите, повикувајќи се на национална безбедност.

Во Јануари, како дел од пакетот за помош КОВИД-19, Конгресот постави краен рок до 1 Јуни на американските разузнавачки агенции и Министерството за одбрана да декласифицираат документи за НЛО и неидентификувани воздушни феномени.

Зборувајќи за Групата за одбранбени писатели во Вашингтон оваа недела, Гилдеј, висок рангиран офицер на морнарицата, беше испитуван за неговото знаење за неодамнешните средби со НЛО.

„Јас сум свесен за тие видувања и, како што е соопштено, имало и други видувања од авијатичари во воздухот и од други бродови не само на Соединетите држави, туку и на други нации – и секако други елементи во рамките на заедничките сили на САД, – рече Гилдеј.

„Овие наоди се собрани и сè уште се анализираат“, рече тој.

Деталниот извештај за средбата за 2019 година објавена од „Драјв“ покажува дека драмата започнала ноќта на 14 Јули 2019 година.

Дневниците на палубата од USS Kidd покажуваат дека нешто пред 22 часот истата ноќ биле забележани две беспилотни летала.

Одборот на разузнавачката екипа одговорен за документирање и истражување контакт со непознати пловни објекти – познат како Тим на бродски науки или фотографско толкување и експлоатација – или СНУПИ – бил ангажиран да открие кои се, или што, мистериозните летачки предмети.

За неколку минути по видот, извештаите покажуваат дека УСС Кид се пренасочил во тивок режим, минимизирајќи ги комуникациите бидејќи сакал да увиди какво е нивото на закана.

Неколку други бродови на американската морнарица кои патролираа во близина, започнаа да забележуваат чудни светла.

УСС Џон Фин, исто така, пријавил активност на авиони и забележал „црвено трепкачко светло“ во 22.03 часот, според неговиот дневник.

Нешто повеќе од еден час подоцна во 23.23 часот, УСС Рафаел Пералта забележа бело светло кое лебдло над палубата за летање.

Следната вечер беспилотните летала се вратија, овој пат кога воените бродови патролираа поблизу до копното на Калифорнија.

Прв ги забележа УСС Рафаел Пералта и екипата на бродот СНУПИ била ангажирана во 20 часот и 39 минути.

Во 20.56 часот, логовите покажуваат дека УСС Кид исто така стапил во контакт со беспилотни летала.

„Се чини дека беспилотните летала ги бркаа бродовите, дури и кога продолжија да маневрираат во текот на целиот инцидент“.

 

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.