Пиратите од Карибите: Најопасниот и најгрешниот град кој денес спие под морето

Сместено во источната половина на островот Јамајка, на тенок полуостров во близина на Кингстон, се наоѓа градот Порт Ројал. Ако се најдете таму денес, можеби нема да забележите нешто посебно. Пуста тврдина што гледа кон океанот, со неколку кафулиња и глетка, изгледа како нежен и тивок град. Но, историјата на местото е многу поинаква и е скриена под морето.

Не толку одамна, сè беше разбранувано од развратен живот, алкохол, злато, коцкање, корупција, проституција, робови, пирати. Сето ова го спонзорираше прекарот кој го носеше Порт Ројал со децении: најопасниот и најгрешниот град во светот.

Пиратите од Карибите, вистинска приказна

Колумбо брзо бил маѓепсан од Јамајка кон крајот на 15 век кога ја открил додека не се нашла под англиска власт во 17 век. Тогаш започнува ненадајниот подем на градот.

Порт Ројал, со својата форма, формира природно пристаниште во кое можат да се сместат 500 бродови. Не е ни чудо што станал фокусна точка на животот и најголемиот град на Карибите полн со можности за различни сегменти од општеството. Богатите Англичани во безбедноста на сопствениот дом во Европа го добивале своето богатство со продажба на робови во пристаништето, а имало и пирати кои постојано напаѓале и ограбувале шпански бродови на соседните острови.

Својата неславна репутација ја стекнал не само по пиратите туку и поради огромната количина алкохол, акумулацијата на злато, кичестиот израз на богатство и „лесниот морал“. Една четвртина од градот се состоела од кафулиња и бордели и се зборувало дека пиратите трошеле повеќе на пијалоци и жени за еден ден отколку што некој селанец заработувал цела година. Неофицијалниот симбол на градот бил румот Kill Devil.

За тоа каква анархија владеела, сведочи фактот дека во 1675 година пиратот Хенри Морган станал гувернер на пристаништето. Се чинело дека ништо не е невозможно и дека градот е на врвот на светот.

Фатален крај за градот на гревовите

Но, на летото утро на 7 јули 1692 година, силен земјотрес со јачина од 7,5 степени според Рихтеровата скала ја погодил Јамајка. Бидејќи пристаништето во голема мерка било изградено од трски и песок, зградите скоро целосно се срушиле до земјата, покриени со цунами што го придружувало земјотресот. Околу 2.000 луѓе го загубиле животот и локалните гробишта се лизнале во морето предизвикувајќи неверојатна глетка.

Едмунд Хит бил еден од преживеаните кој во тоа време бил на бродот и видел сè од далечина. Тој го напишал ова: „Земјата се отвори и ги проголта луѓето пред моите очи. Морето се издигна над ѕидовите и сфатив – бегството е невозможно “. Оние кои преживеале мислеле дека ова е божја казна. Но, тоа не ги спречило да продолжат да ограбуваат и киднапираат шпански бродови во следните 50 години. Сепак, природата продолжила да ги казнува: пожари, земјотреси и урагани… Англичаните конечно се откажале од пристаништето, се спакувале и си заминале дома.

Што остана денес?

Поголемиот дел од градот од 17 век денес се наоѓа на дното на морето. Бидејќи не се срушил до големи длабочини, на почетокот на 20 век, посетителите сè уште известувале за видливите покриви и делови од градот кои сенишно излегуваа од водата, а нуркачите ги обиколувале неговите улици – под вода.

Поради ужасниот начин на кој сето тоа се одиграло, некои историчари и археолози го споредуваа падот на Порт Ројал со колапсот на Помпеја. Но, за разлика од Помпеја, за да го обиколите стариот Порт Ројал, потребна ви е опрема за нуркање и дозвола од властите.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.