Среќен роденден! PlayStation ја започна својата приказна пред цели 25 години и направи драстични промени

Ако се сеќавате како по училиште скокавте директно пред телевизорот за друга рунда на Crash Bandicoot, Tomb Raider и MediEvil на PlayStation One, тогаш ќе се чувствувате супер стари.

Конзолата за игри, која без сомнение беше прва љубов на гејмерите низ целиот свет, вчера официјално наполни 25 години, откако го направи своето глобално деби во Јапонија на 3 декември 1993 година.

Уште од првиот PlayStation беа продадени импресивни 100.000 единици на првиот ден од продажба во Јапонија, пред да биде првата продажна конзола од која се продадоа повеќе од 100 милиони единици ширум светот. Благодарение на своите иновативни идеи и леснотијата на употреба, PlayStation One ја започна зависноста од игри на милиони гејмери.

Во најновиот блог пост, претседател и извршен директор на „Плејстејшн“, Џим Рајан рече дека заедницата останува и секогаш била, во првите редови на сè што создава сега глобалниот бренд.

„Во текот на изминатите 25 години, PlayStation застана во првите редови на игри, и чест ми е што бев дел од тимот уште од првите денови. Бидејќи помагав во воспоставувањето на бизнисот во Европа, се сеќавам дека морав да почнам од нула со многу работи, од вработување вработени до нарачки на мебел. Тогаш, се фокусиравме на задоволување на локалните пазари за да се осигураме дека гејмерот во Полска ќе се чувствува дел од пошироката заедница на PlayStation исто колку некој во Велика Британија, Јапонија или САД, поддржан од страствени фанови ширум светот, нашиот бизнис значително се зголеми и нашиот фокус на заедницата е поважен од кога било.“, вели Џим Рајан.