„Почнав да користам хероин кога имав 15 години“: Поранешна зависничка од дрога ја открива нејзината неверојатна трансформација

Поранешна зависничка од крек и хероин откри како се ослободила од дрогата и претрпела неверојатна трансформација откако предозирала 19 пати.

28-годишната Медисон Мекманус од Њу Џрси, САД, прв пат била запознаена со тешки дроги нејзиното на само 15 години, поминала многубројни  на апсења и долги ноќи на улиците пред да донесе одлука да се излечи.

Мајката на едно дете за  изјави дека сега се бори да го врати старателството над нејзината  ќерка откако забременила на 18 години и морала да ја предаде ќерка и поради нејзината зависност.

Со помош на анонимни алкохоличари, таа вели дека нејзиното семејство се вратило во нејзиниот живот откако живеела како бездомник од 20-та година и ги поттикнува другите дека постои „решение за оваа болест“.

„Кога имав само 15 години, почнав да користам крек и хероин“ , вели Мекманус.

Мекманус опишува како нејзината зависност ја држела во заробеништво сè додека  едно апсење не ја потресло толку многу по што си ја вратила контролата.

„Го напуштив училиштето, потпишав привремено да ја одземат ќерка ми, едноставно не можев да престанам да користам дрога. Во овој момент немав семејство во животот, немав пријатели, немав душа, бев сама “, вели Мекманус.

 Работите со кои се занимавав и ги прифатив во мојата активна зависност може да се напишат во книга. Болеста ме држеше во рацете шест години, држејќи ме во заробеништво. Имав толку многу срам и жалење што ја изгубив ќерка ми, го изгубив семејството и се изгубив себеси.

„Најниската точка ми беше на 18 јули 2018 година, последен пат кога некогаш користев дрога“, додава таа.

Седев на некои карпи и плачев:„ Боже, те молам, извади ме од тука, извади ме “. Имав потерници за кои никогаш не се грижев, и бев во лисици два часа подоцна. И оттогаш веќе не сум се вратила на дрогата.

Мекманус, која ја сподели својата приказна на Фејсбук и  тврди: „нарко-судот ми го спаси животот“, бидејќи во затвор донела одлука дека завршила со употреба на дрога и избрала да оди на рехабилитација. Таа претходно била уапсена повеќе пати за поседување дрога и кражба во продавници.

„Во овој момент немав идеја како, само знаев дека не сакам да користам повеќе. Отидов на 30-дневна програма во јужен Џерси, а потоа сакав да продолжам со третманот и се вратив на  четири месеци “, објаснува Мекманус.

Мекманус вели дека нејзиното семејство било првиот дел од нејзиниот поранешен живот кој се вратил откако се вратила на патот кон закрепнување и дека сега таа има целосна поддршка од нејзините родители, сестра и пријатели додека се обидува да ја врати својата ќерка.

„Имам жени на кои им го покажувам патот на опоравување“, вели таа. „Имам лекар со кој треба да работам на мојата траума и најважно, имам решение за кое зборовите не можат да опишат колку сум благодарна“.

Таа признава дека нејзиното закрепнување е „секојдневен процес“ и дека смета дека тоа е „работа за одржување каде што и духовно расте“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!