Поранешната Мис Колумбија нè инспирира додека споделува љубов кон своето тело иако ја изгубила едната нога

Даниела Алварез, која беше крунисана за Мис Колумбија во 2011 година, неодамна доби ужасни вести дека треба да ѝ ја исечат левата нога. Сепак, таа се покажа како силна личност, поминувајќи низ операцијата со насмевка.

И покрај тоа што знаеше дека нејзиниот живот никогаш повеќе нема да биде ист, таа храбро рече: „Среќна сум што сум тука на овој свет и ги искусив новите предизвици што доаѓаат во мојот живот“.

Даниела Алварез е повеќе од само една убавица

Поранешната Мис Колумбија, која ја претставуваше својата земја во Мис Универзум 2012, стана манекенка, деловна жена, ТВ водителка и амбасадорка на УНИЦЕФ. Таа е сопственичка на бутик и ги рекламира своите производи. Таа не знаеше дека наскоро ќе стане уште поголем пример за луѓето, по трагедијата која ѝ се случи.

Таа храбро се насмевнуваше низ болката

Додека поминувала низ нејзиното најтешко животно искуство, целото нејзино семејство било таму за да ја поддржи. Дури и нејзиното поранешно момче, Ленард Вандера, бил таму до неа. Тие се нејзиниот столб на силата и причината поради која таа успеа да се смее и да го носи сето тоа.

Таа дури и со нетрпение ја очекува иднината и планира да стави протетски екстремитет за да може да продолжи да танцува, да трча, да вози велосипед и да плива како и обично.

Нејзините моќни зборови се порака за позитивноста на телото

Иако признава дека губењето на ногата ќе влијае на нејзината иднина, таа е оптимист дека најдобрите делови од нејзиниот живот допрва треба да дојдат. Таа дури и вели: „Нозе? Зошто ми требаат ако имам крилја за летање? “ Во светот каде што изгледот е „многу важен“ поранешната Мис Колумбија ни ја раскажа нејзината верзија за тоа како го гледа нејзиното ново тело: „Го сакам моето тело како порано“.