Прекрасно езеро со илјада острови: ќе ви требаат пет месеци да го обиколите пеш

Финците со задоволство велат дека вакво езеро нема да најдете никаде. Реално, ќе ви биде тешко да го лоцирате и на мапа. Обидете се да го најдете езерото Саимаа. Да, грубо може да се види каде е. Но, каде завршува? За каков брег станува збор? Тука, од количината на острови и островчиња, невозможно е да се најде глава и опашка, сè изгледа како расфрлана сложувалка од 101 далматинец.

Веднаш ни е јасно што го прави толку посебен. Наместо „обичниот“ базен што обично го формираат езерата, заедно со неколку островчиња, ова неверојатно езеро има дури 13.710 острови!

Тоа е светски рекорд по должината на крајбрежјето: тој е долг дури 14.500 километри. Што е со прошетка околу езерото? Се фативме за математика и започнавме да броеме, се верува дека просечно подготвено лице може да помине околу 100 километри за 24 часа со нормално темпо. Ова значи дека ќе ви требаат скоро пет месеци да прошетате околу ова езеро!

Ова е само една од признанијата што ги доби прекрасното езеро. Може да се пофали со статусот на најголемото езеро во Финска и влегувањето на списокот со 5 најубави езера во светот според Волстрит журнал.

Една од славните sвезди што живее овде е загрозен вид фока, од кои останаа само триста. Со малку среќа, тие може да ве расположат со својот изглед и познатиот мрзлив изглед.

Водата е толку чиста на места што можете да ја пиете без страв, но нема потреба да клекнувате на плажа кога шармантните мали градови и тераси се на дофат на раката. Градовите лоцирани покрај брегот се познати како места кои живеат во рамнотежа со природата, па затоа се своевидна атракција. Не е невообичаено да се оди во продавница или на кафе – со брод!

Ако го сакате вашиот мир, ќе го најдовте идеалното место за себе. Но, за оние кои, заедно со природата, сè уште сакаат да чувствуваат цивилизација, ноќен живот и врева на улиците, градовите покрај езерото се одличен избор. Тие не само што се живописни и убави за гледање, туку тука ќе уживате и во социјалните настани. Често се одржуваат фестивали, има многу галерии на локални уметници, исто така можете да ја доживеете финската опера

Финска има околу милион празнични колиби, а дури 45.000 од нив се изградени покрај езерото Саима. Да, да, има простор и за нас. Многу од нив се достапни за туристите кои бараат одмор во природа, а некои имаат луксузен пристап: приватна сауна, брод, па дури и приватна патека што води од копното кон куќа на езерото.

Икако за крај, ако се најдете овде во вистинско време, ќе го видите и прекрасниот феномен на поларната светлина која го прави небото магично.

Дури и познатиот руски писател Максим Горки најде засолниште тука откако избега од политички проблематичната Москва во 1905 година. Добро се снајде, за што сведочат неговите писма до неговата поранешна сопруга во кои тој вели дека овде е „убаво како во бајка“.