Претседателот на Бразил тврди дека актерот Леонардо Ди Каприо стои зад пожарите во Амазонските шуми

Дождовните шуми на јужноамериканската земја се разгореа во последните неколку месеци и без да даде било каков доказ за своето тврдење, Жаир Болсонару „фрли камен“ на актерот Леонардо Ди Каприо и го обвини за подметнување на пожарите.

Болсонаро им рече на новинарите во Бразилија во петокот: „Овој Леонардо Ди Каприо е фин човек нели? Дава пари за Амазон да биде запален.“ Најновиот испад доаѓа само 24 часа откако бразилскиот претседател поднесе несуштинско тврдење против Ди Каприо во пренос во живо на Фејсбук.

Организацијата за животна средина на ИРЛ Ди Каприо, Земјина Алијанса, досега донираше 5 милиони американски долари за заштита на Амазон, откако пожарите уништија големи делови од дождовните шуми во јули и август. Наводите на Болсонару доаѓаат по апсењето во вторникот на четири доброволни пожарникари кои локалната полиција ги обвини – повторно без докази – за запалување на шумата за зајакнување на напорите за прибирање средства од меѓународна невладина организација.

Синот на Болсонару, Едуардо, во четвртокот тврдел на Твитер дека Ди Каприо донирал 300.000 американски долари на „невладината организација што го запалила Амазон“, додавајќи обвинение дека WWF платиле 70.000 американски долари за фотографии од шумата што гори.

Леонардо Ди Каприо одговори на лудите тврдења во изјавата дадена на „Associated Press“, велејќи дека неговата група досега не финансирала ниту еден од непрофитните средства именувани од иследниците.