Приказната за Роси де Палма, која докажа дека за да бидеш среќна не треба да си убавица

„Оживеана слика на Пикасо“, „грда убавица“, „уметничко дело“, „Ла Пикаса“, со секакви имиња ја нарекуваат оваа шпанска актерка. Сепак, самата Роси де Палма е рамнодушна кон какви било, вклучувајќи ги и непристојните прекари. И покрај сите инаетни критичари, ѕвездата на европското кино во своите 56 години останува муза на еминентни режисери и модни дизајнери.

Роза Елена Гарсија Ехаве е родена на 16 септември 1964 година во шпанскиот град Палма де Мајорка. Необичниот изглед на девојчето често стана предмет на потсмев од нејзините врсници, најчесто децата го исмеваа обликот на носот на идната филмска ѕвезда.

Како тинејџерка, Роса Елена не го сакала нејзиниот изглед толку многу што се трудела да не биде фотографирана и да не оди на прошетки со своите врсници. Поради постојаното малтретирање, таа дури морала да го напушти училиштето.

Сепак, различните големини на очите и асиметричното лице не ја намалија желбата за живот кај девојчето. На 20-годишна возраст, Роза Елена започнува да настапува во мали кафулиња и ресторани со панк-групата Peor Imposible што ја создаде Peor Imposible („Не може да биде полошо.“).

Жената тврди дека името на групата не се појавило случајно: „Се нарековме така што секој што не ја сака нашата работа не може да се жали на нас. Рековме дека сме најлоши од најлошите!“

За време на еден од настапите на бендот, необичната пејачка беше забележана од режисерот Педро Алмодовар, кој подоцна ќе го претвори „грдото пајче“ во суперѕвезда.

Алмодовар никогаш не се сомневал во извонредните способности на девојчето. На снимањето на филмот „Закон на желбата“ режисерот му рече на шминкерот: „Не ја шминкај, остави ја сама да го стори тоа“. Истата наредба ја издал и на фризерката и на костимографот, бидејќи сакал да ја фати актерката со сите нејзини предности и недостатоци на филмот.

Станувајќи муза на големиот филмски режисер, девојката прво доби камео улога во филмот „Закон на желбата“, а потоа глумеше во филмот „Жените на работ на нервниот слом“. Оваа комедија стана обележје за Роза Елена, по премиерата, девојката се разбуди славна.

Како да сакаше да стави крај на несреќното минато, амбициозната актерка реши да земе псевдоним. Во тоа и помогна шпанскиот моден дизајнер Мануел Пиња, кој ја именуваше девојката Роси де Палма – во чест на родниот град Палма де Мајорка за актерката.

Успешните филмски улоги ја направија девојката популарна надвор од нејзината родна Шпанија. Филмот „Висока мода“, во кој Роси глумеше со Софија Лорен и Џулија Робертс, ја претвори амбициозната актерка во вистинска медиумска личност.

По успехот во кино, девојчето се обиде во снимање музички спотови, па дури и во бизнисот со моделирање. Самиот Жан-Пол Готје сакаше да ја види „најгрдата убавица“ на изложбите на неговите колекции.

Скоро една деценија нејзиниот избраник беше шпанскиот актер и модел Сантијаго Лахустисија. За жал, семејниот живот не се одвиваше според планот: тешката врска со нејзиниот сопруг ја принуди девојката да го напушти семејството во 1996 година. Сепак, дури тогаш, Ота се појави на хоризонтот – мистериозен Кубанец, кој се смета за татко на 2-те деца на актерката.

Еве што вели нашата хероина за ова: „Мојот прв млад човек се појави на 18-годишна возраст. Потоа се преселив во Мадрид и се за заљубив во човек со кого поминав 9 години. После оваа врска, навистина сакав да најдам партнер, но сега оваа желба стана ништо. Мислата дека вредиме нешто само кога некој е околу нас, нè тера да веруваме дека треба да заработиме право да бидеме сакани. Ова веќе генерира токсични односи “.

Роси ја чува тајната од кого ги родила синот Габриел и ќерката Луна. Сепак, очигледно е дека децата на актерката не го наследија шарениот изглед на нивната ѕвезда мајка.

Жената често се споредува со делата на уметникот Пабло Пикасо. Самата актерка се препознава во асиметричните хероини на сликарот. Таа не е срамежлива: „Неодамна отидов во Њујорк и сите таму ми рекоа:„ Ах да, вистина е, вие сте оживеана слика на Пикасо, оживеана уметност! “Што можам да кажам: Јас сум уметничко дело. Сите сме уметничко дело од месо и крв “.

Денес, изгледот на Роси де Палма е нејзин личен бренд, кој не само што создава приход, туку и ја направи славна низ целиот свет. Актерката верува дека клучот за нејзиниот успех е непоколеблива самодоверба. Навистина, ако Роси еднаш ги слушаше критичарите и отиде под нож на хирург, светот можеби немаше да знае за постоењето на оваа единствена жена.