Протести против новите мерки и правила се шират интензивно низ Европа

Европа се втурна во втора ноќ на брутален масакр во неделата, среде враќањето на строгите правила за изолација чија цел е да се спречи порастот на случаите на Ковид.

Илјадници луѓе маршираа на централниот плоштад во Амстердам и во Хаг во саботата, ден по „оргијата на насилство“ за време на немирите во Ротердам во кои беа повредени седум лица. Полицијата соопшти дека седум апсења биле извршени во неделата, откако млади мажи ги запалиле улиците и пукале со огномет кон полицајците.

Слични демонстрации против ограничувањата на вирусот се одржаа и во Швајцарија, Хрватска, Италија, Северна Ирска, Австрија, а и кај нас во Македонија во саботата, ден откако холандската полиција отвори оган врз демонстрантите и повреди седум лица во немирите што избувнаа во Ротердам.

Ова доаѓа откако избувна насилство во Виена во саботата кога 100.000 демонстранти – многумина од екстремно десничарските групи – излегоа на улиците за да протестираат против новите ограничувања Ковид-19 и задолжителните вакцини.

Демонстрации против антивирусни мерки се очекуваат и во други европски земји – најновиот приказ на зголемен гнев поради повторното воведување на рестрикции како што се зголемуваат случаите низ континентот.

Ова е затоа што Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека е „многу загрижена“ за ширењето на „Ковид-19“ во Европа додека континентот се бори со нов бран на инфекции.

Регионалниот директор д-р Ханс Клуге изјави за Би-Би-Си дека до март може да се регистрираат уште 500.000 смртни случаи доколку не се преземат итни мерки.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!