Протестите во Брисел изгледаат како најава за апокалипса

Околу 35.000 демонстранти се собраа вчера попладне во белгискиот главен град Брисел за да протестираат против политиката за корона. Акцијата започна мирно, но во одреден момент дел од демонстрантите се свртеа против масовното полициско присуство.

Полицијата се почувствувала принудена да употреби солзавец. Уапсени се 40 демонстранти. Некои демонстранти фрлаа огномети и шишиња. Потоа дошло до пресметка меѓу полицајците и демонстрантите.

Господинот Це, познат по своите авантури во Урбекс, беше таму како фотограф во Брисел и ја долови атмосферата на демонстрациите и излегувањето од контрола во видео и фотографии.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!