Првиот европски остров без коронавирус што ќе привлече повеќе туристи од другите ова лето

Со вакцинирање на сите жители, грчката влада се обидува да ги заштити помалите острови на кои нема болници или голем број медицински персонал, за да ги подготви за претстојната туристичка сезона.
Грчкиот остров Кастелоризо, наречен уште Мегисти, кој спаѓа во островската група Додеканеза, стана првиот европски остров без коронавирус. Сместено во Средоземното Море, на само неколку километри од јужниот дел на турскиот брег, на островот успешно се вакцинираа сите 520 жители.

Од минатата година, кога започна пандемијата на коронавирусот на островот Кастелоризо, пријавен е само еден случај на инфекција. Што е можно поскоро, грчката влада им даде на двајцата жители две дози вакцина Физер. Се верува дека поради овој потег, Кастелоризо ќе има околу 35 проценти повеќе туристи на лето.

Иако островот нема спектакуларна плажа како некои други грчки острови, тој може да се пофали со неверојатна сина пештера до која може да се стигне само со брод, но исто така и со антички замок што интригира многу патници. Постои и многу интересна и шарена архитектура, разни влијанија се мешаат на островот, така е можно да се видат грчки православни цркви, но и џамија со минаре.
Островот стана популарен во светот по филмот „Медитеранео“ на режисерот Габриел Салваторес, кој беше снимен во Кастелориз, и кој го освои престижниот Оскар за најдобар странски филм во 1992 година.