Рагбист и покрај предвидувањата дека нема да може повторно да оди, се искачува на 12 планински врвови носејќи го новогодишниот симбол на грбот

Рагбист се качува на 12 од највисоките врвови во Обединетото Кралство за добротворни цели и сето тоа го прави со новогодишна елка на грбот.

Во 2017 година, професионалната кариера на Ед Џексон во рагби сојузот беше запрена кога тој скрши повеќе пршлени на ‘рбетот. Предупреден дека можеби никогаш повеќе нема да оди, тој ги збуни експертите и најде начин да остане поврзан со природата. Додека некои од нас се проѕеваат само на помислата на прошетка во мрачен ден, тој ги освојува планините.

Како помош на фондацијата „Millimeters 2 Mountains“ и апелот за итни случаи на „War Child“ Авганистан, Ед и неговиот колега алпинист Рос Стирлинг се искачија на 12 од највисоките врвови во Велика Британија во текот на само шест дена, сето тоа додека носат новогодишна елка на грб, бидејќи, нели, планинарењето веќе не е доволно тешко.


Ед ја основал фондацијата „Millimeters 2 Mountains“ со надеж дека ќе создаде позитивни промени преку авантура на отворено за луѓето кои се соочуваат со предизвици со менталното здравје по неволјите во нивните животи. Половина од парите, исто така, ќе одат за „War Child“ и нејзиниот итен апел до Авганистан да им помогне на десетици илјади семејства кои ги напуштаат своите домови по доаѓањето на Талибанците.

„Рос и јас сме многу свесни дека носењето дрво додека се качуваме на 12-те врвови е многу напорна работа, но ние сме решени да стигнеме до врвот Сноудон на Бадник, каде што моето патување по несреќата навистина почна!“

Нивната мисија започна на 19 декември со Càrn Mòr Deargin, Шкотска, проследена со највисоката планина во Британија, Бен Невис. Оттогаш тие се искачија на Скидау, Хелвелин, Скафел Пајк и Грејт Гејбл во Езерската област, а неодамна ги искачија трите врвови Јоркшир: Вернсајд, Инглборо и Пен-и-Гент.

Следен е Велс со Трифан и Глајдер Фавр, пред да завршат со Сноудон на Бадник, првата голема планина на која Ед се искачи откако повторно можел да оди. Целата експедиција е 11.490 метри.

Можете исто така да ја следите нивната авантура за собирање средства на Инстаграм профилот на на Ед, @edjackson8.