„Русокосата-бомба“: Непобедливата боксерка со раскошно деколте

Непоразената австралиска боксерка Ебани Бриџис позната како „Русокосата-бомба“ дојде на борба со Керол Ерл во бики со чипка. Нејзината ривалка е муслиманка па била облечена во најзатворен спортски хиџаб. Самата борба заврши со победа на Бриџис со едногласна одлука, што и донесе второ првенство во Антазија и Океанија.

Дебито на Ебани во професионалниот ринг се случи во февруари 2019 година. И во следната борба, која е закажана за 10 април, таа ќе се бори за светската титула во бантам категорија со британската боксерка Шенон Кортни.

Порано Бриџис се занимаваше со боди-билдинг и стана победник на многу турнири во Австралија. На 28-годишна возраст, Ебани го сврте вниманието кон тајландскиот бокс и кик-боксот.