Само за храбрите љубители на мрачни приказни: Најстрашните шуми и паркови во светот

Нема шуми и паркови кои не се убави, секој љубител на природата и авантурист ќе се согласи. Сепак, има и такви кои зрачат со малку поинаква атмосфера, што може да предизвика непријатност кај многу луѓе. Ако преферирате потемни и морничави патишта отколку летна забава, ова се шуми и паркови кои ќе ве воодушеват и заинтригираат на следното патување.

Црна шума, Германија

Името црно подеднакво се однесува на темнината што владее со неа, бидејќи густата крошна не дозволува многу сонце, но исто така и на мрачните митови што ја опкружуваат. Како оној за обезглавениот јавач на коњ или мажот кој краде жени заради неговата подводна империја. Можеби не е изненадувачки што браќата Грим самите го поставија заплетот на нивните бројни бајки во Црната шума.

Хоја-Бачиу, Романија

Додека светот се забавуваше во 60-тите години на минатиот век, во Романија се случуваа чудни работи: во 1968 година, беше забележана необична активност на небото над шумата Хоја-Бачиу. Армијата веднаш се посомневала дека станува збор за неидентификуван летечки објект и не требало долго за шумата да го добие прекарот „Бермудски триаголник на Трансилванија“.

Оние кои подоцна поминале низ шумата, изјавиле дека се чувствуваат гадно и вознемирено. Додуша, оваа темна маглива шума со изопачени дрвја кај некои предизвикува такви чувства дури и преку фотографија.

Епинг Форест, Англија

Густата шума и дрвјата чии бројни гранки растат високо, кон небото, изгледаат морничаво и смртоносно, особено во магливата англиска есен. Тоа беше локација каде се криеја бегалците и која често се споменуваше во Црна хроника од 60-тите години на минатиот век. Некои посетители се пожалија на чудно чувство на влечење во автомобилот додека се приближувале до патот.

Грифит Парк, Лос Анџелес

Шумата во Калифорнија не е страшна сама по себе – и како ќе биде во овие сончеви области? Но, приказните што ја опкружуваат се токму причината што многумина претпочитаат да ја избегнуваат.

Сè започнало со богатиот Американец Антонио Фелиз, кој живеел тука во средината на 19 век. Откако му се слошило и почина, тој го оставил целиот ранч на локален политичар, оставајќи ја својата внука со празни раце. Дали е тоа поради проклетство што лутата внука го фрлила на паркот или поради случајна серија несреќни околности, не е познато, но овој парк има лоша репутација.

Пожари, мистериозни смртни случаи и исчезнувања и окултни собири ја обележаа неговата подоцнежна биографија.

Остров на куклите, Мексико

Прекрасната шума за жал беше место на голема несреќа кога беше пронајдено тело на девојче во блискиот канал. За да се одвратат злите духови, тогашниот сопственик поставил десетици детски кукли на дрвјата, а нивниот број со годините се зголемил толку многу што целата област го добила името Остров на куклите. Иако имаше добри намери, тој успеа да го направи ова место уште пострашно.

Гробишта Хајгејт, Лондон

Мрачен, но прилично славен дел од Лондон е вечен чувар на неговите славни жители. Карл Маркс, Џорџ Мајкл и многу други великани почиваат во мистична атмосфера. Тоа ја зголеми цената на „вечното домување“ во овој задгробен живот, така што за најдобрата парцела треба да одвоите дури 18.000 фунти!

Во средината на минатиот век, јавноста и медиумите беа во паника поради наводните паранормални активности на гробиштата и избувна цел конфликт помеѓу полицијата и самопрогласените ловци на вампири и експерти за егзорцизам. Толку од вечен мир!

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.