Сè уште немате стомачни, а вежбате напорно? Еве каде грешите!

На моменти, може да помислите дека е невозможно да имате обликувани стомачни мускули, иако вежбате вежби за абдомен со години. Но нема причина да се очајуваме. Луѓето кои веќе го имаат тој совршен изглед често велат дека „стомачните се прават во кујната“. И се чини дека оваа  фраза може да биде тајната на успехот.

Вежби за абдомен нема да ви помогнат да изгубите маснотии во стомакот

Постои вообичаена заблуда дека ако сакате да изгубите маснотии во стомакот, треба да направите вежби за абдомен. Студиите покажаа дека нема смисла да се насочите кон одредена област на вашето тело за да се обидете да согорувате маснотии затоа што оваа техника е неефикасна. Врз основа на начинот на функционирање на нашето тело, кога вежбате, губите маснотии на цело тело, не само на местата што сакате.

Само вежбање нема да резултира со видливи стомачни мускули

Ако не јадете здраво ќе биде тешко да се добие таа посакувана дефиниција на стомачни мускули само со вежби. Сепак, веројатно имате слој маснотии што ги покрива стомачните мускули. Значи, иако веќе имате дефинирани мускули од вежбање, тие едноставно не се видливи колку што сакате. Секако, можно е да изгубите маснотии со вежбање кардио и вежби за отпор, што се покажа дека помага во слабеењето.

Многу е полесно да го намалите внесот на калории отколку да се обидете да ги потрошите сите маснотии што сте ги стекнале јадејќи многу нездрава храна. Затоа, најдобриот начин да изгубите маснотии во стомакот и конечно да добиете дефинирани стомачни мускули е да комбинирате здрава исхрана со вежбање.

Важно е што јадете

За да изгубите тежина, идеално би било вашата изхрана да биде здрава. Тоа значи да јадете хранливи состојки, сирова храна, здрави масти, како авокадо и ореви, да внесувате овошје и зеленчук во вашата исхрана и да јадете производи што содржат  протеини, како пилешко и риба. Храната што е малку калорична, на пример, како безмасен јогурт и леќа, исто така може да промовира губење на тежината.

Работите што треба да се избегнуваат се рафинирани житарки, транс масти и додадени шеќери. Тоа значи дека треба да се обидете да го ограничите грицкањето чипс и колачиња и да јадете помалку обработена  храна.

Важно е да забележите колку често јадете

Освен квалитетот и квантитетот на храната, и колку често јадете може да биде важен фактор. Студиите сугерираат дека луѓето со прекумерна тежина јадат поретко отколку луѓето кои се во состојба да одржат здрава тежина, што е 4 пати на ден. Ограничено истражување исто така сугерира дека е подобро да јадете најмалку 3 пати на ден, бидејќи помага да се контролира апетитот и ве прави да се чувствувате сити.

Јадењето почесто, генерално, може да ви помогне да го спречите гладот ​​и да спречите прејадување. И кога сте гладни, веројатно е поголема е можноста да изберете нездрава храна калорична. Покрај тоа, кога имате повеќе оброци, имате поголема можност да изберете нешто здраво секогаш кога ќе одлучите што да јадете.