Сопружници ги споделија невројатните резултати од трансформацијата, откако изгубиле значителен број на килограми

Повеќето од нас сметаат дека вишок килограми стекнати за време на карантинот се заради стресот, недостатокот на движење и целата вкусна и утешна храна низ куќата. Но, ако ја погледнеме поголемата слика, проблемот е многу поголем. Придонесот за сериозни здравствени состојби како што се срцеви заболувања, мозочен удар или дијабетес, го има дебелината и е еден од водечките фактори на ризик што предизвикува рана смрт што може да се спречи.

Според Националниот центар за здравствена статистика, во 2017-2018 година, преваленцата на дебелината кај возрасните е 42,4%. Затоа ни требаат позитивни приказни од реалниот живот кои ќе не охрабрат за поздраво да живееме.

36-годишниот Итан Шпицер од Илиноис, кој се бореше со емотивно јадење цел живот, реши да го промени својот живот целосно во 2017 година. Зачуден од фактот дека неговиот живот е во прашање, тој се покажа како огромната волја и решеност можат да ви помогнат да постигнете резултати што тој гордо ги споделува сега. Откако изгуби 90 кг и отиде од 6Х до XL за нешто помалку од две години, тој не изгледа само како различна личност, неговиот квалитет на живот е целосно променет. Пред 14 месеци, неговата сопруга Ребека (41) се приклучи на здравиот животен стил и веќе изгуби 45 килограми.

„Започна во јули 2017 година. Заминав на годишен одмор во Сан Диего. Ми требаше проширување на безбедносниот ремен во авионот, не можев да се вклопам во седиштата на забавниот парк и цело време бев без здив и изморен. Мојата сопруга исто така се мачеше. Мајка ми неодамна почина и бев целосно разочаран. Сфатив колку е важно да бидам таму за моите деца, па решив да го направам патувањето.“, вели Итан.

Шпицер започна со тоа што ги намали, а потоа ги елиминира јаглехидратите од неговата дневна исхрана. Тој исто така вклучувал наизменично постење во својата рутина, а тоа значело да се јаде само помеѓу пладне и 8 часот наутро.

„Јас веќе не сум пред-дијабетичар, веќе немам масно заболување на црниот дроб, повеќе не барам лекови за астмата или инхалатори а крвниот притисок се врати во нормала.“, вели тој. Тој исто така додава дека планира да изгуби уште 20 килограми, но не се брза и сака тоа да го направи на „паметен начин“.

Важно е да сфатите дека тоа е брановиден пат со многу удари и не можете да се откажете откако ќе се соочите со какви било пречки. За семејството Шпицер, карантинот е голем предизвик, но тие успеаја да се вратат на вистинскиот пат.