Што по ѓаволите се случува??? Германската Бундес лига беше домаќин на „најсмешниот фудбалски натпревар“ во историјата, затоа што играчите одеднаш ги заборавија правилата

„Магдебург“ и „Гројтер Фирт“ го одиграа еден од „најсмешните фудбалски натпревари“ во историјата на фудбалот, поради бизарните пенали досудени за игра со рака.

Натпреварот заврши 2-2, но главната тема не беше резултатот, туку двете необични пенал ситуации. Во 13-та минута, голманот на „Фирт“, Нахуел Нол, ја додаде топката на дефанзивецот Гидеон Јунг, кој неочекувано ја удри, мислејќи дека неговиот тим добил гол аут. Судијата Бастијан Данкер веднаш досуди пенал за „Магдебург“. Мохамед Ел Ханкури не успеа да го реализира, но ја постигна целта неколку секунди подоцна по одбиената топка.

Три минути подоцна, „Магдебург“ го зголеми водството на 2-0 преку Мартијн Каарс. Се чинеше дека „Магдебург“ ја има контролата, но пред полувремето, следеше нов хаос. Роберто Масимо од „Фирт“ загуби топка по дуел со Жан Хуго, а Даниел Хебер од „Магдебург“, мислејќи дека добиле слободен удар, ја удри топката со рака во шеснаесетникот. Судијата досуди пенал за „Фирт“, кој Џулијан Грин го претвори во гол за 2-1.

Во 75-та минута, Ноел Футкеу израмни за „Фирт“, завршувајќи го хаотичниот натпревар 2-2, а навивачите на социјалните мрежи го опишаа натпреварот како „најсмешниот досега“.

Еден фан напиша на X: „Ова е еден од најсмешните фудбалски натпревари што сум ги видел“. Друг додаде: „Не можам да престанам да се смеам на тоа како само ја подигна топката од голманот“. Трет коментираше: „Навистина не можам да престанам да се смеам, што прават овие?“