Што се случува со вашето тело доколку секојдневно си ги масирате ушите

Стрес, вознемиреност, главоболки или замор – секој има свој удел на непријатните моменти. Но, решението за нив е прилично едноставно – масажа на ушите!

Тоа е навистина релаксирачка нервна сензација која може да го ослободи вашиот ум од проблеми и физички непријатност. И најдобриот дел за тоа е што може да се направи секаде, во кое било време, брзо и лесно.

Болката во мускулите се намалува

Беше спроведен експеримент за да се тестира и да се види дали масажата на ушите може да помогне да се намали болката кај луѓето со хронична болка во долниот дел на грбот. И резултатите покажаа дека оваа едноставна постапка е ефикасен начин за намалување на непријатноста.

Нежно влечење и триење на различни области на ушите, особено лобусите, стимулира многу нервни завршетоци и тие можат да му помогнат на вашиот мозок да ослободи ендорфин. Овие хормони се познати што нè прават да се чувствуваме добро и помагаат да се намали болката. Исто така, тие можат да ја подобрат и циркулацијата на крвта исто така.

Вашите нивоа на стрес и вознемиреност се намалуваат

Друга мала студија беше спроведена кај пациенти за време на период на ин витро оплодување. Резултатите докажаа дека масажата на ушите е добра работа во ваква стресна ситуација.

Вашите главоболки и мигрена можат значително да се намалат

Додека лекови против болки може да имаат некои сериозни и потенцијално деструктивни ефекти врз вашето тело и вашето здравје, стимулацијата на ушите е генерално безопасна. Можете дури да го комбинирате со некои поприродни лекови како чај од нане.

Вие ќе можете да ослабете побрзо

Освен што вежбате редовно и одржувате здрава диета, можете да започнете да триете различни точки на ушите секој ден. Излегува дека, во комбинација со други потребни рутини, масирањето може да придонесе за побрзо губење на тежината.

Може да биде корисно за борба против несоницата

Бидејќи стимулацијата на ушите има релаксирачки ефект, можете да го направите тоа пред спиење за да се смирите и да се олабавите. Иако оваа постапка само нема да ви помогне да ја елиминирате несоницата целосно, може да ви помогне да се опуштите, што е неопходно за добар сон. Исто така, можете да го користите покрај другите третмани што веќе ги користите.

Тоа ви дава енергетски поттик

Можеби ќе заборавите да го користите утринското кафе за да се разбудите. Наместо тоа, може да се обидете да ги триете ушите малку поинтензивно. Стимулирањето на нервните завршетоци на ушите може да активира одредени центри на мозокот и да го намали заморот. Можете да го направите тоа и во текот на денот, кога сметате дека заморот ви излегува од контрола и вашето ниво на енергија е на ниско ниво.