Што се случува со вашето тело кога ќе се заљубите

Општо земено, луѓето се стремат кон дружење и приврзаност во нивните животи. На пример во 2020 година, 64% од жените ширум светот биле во брак, но колку од нив всушност знаат како љубовта влијае на нив? Откако ќе се вљубите во друга личност сè, од вашето расположение до вашите животни цели, може да се преврти наопаку. Некои од овие промени би останале незабележани ако не е љбопитноста на истражувачите.

Вашиот мозок произведува допамин (предизвикува еуфорија).

Кога размислувате за саканата личност, вашето тело произведува хормон кој е одговорен за чувството на среќа (допамин). Истиот поттик може да го почувствувате кога правите нешто во кое уживате, како јадење вкусна храна или слушање на омилената музика.

Научниците веруваат дека фактот што се наградуваме за љубов со чувството на среќа игра важна улога во нашето размножување.

Љубовта го намалува нашиот крвен притисок.

Статистичките податоци велат дека скоро секој втор возрасен во САД страда од висок крвен притисок, така што ова е добра вест за оние кои имаат „засекогаш заедно“ врски кои можат да помогнат да се намали крвниот притисок. Нешто едноставно како брз разговор пред да заминете на работа или вечера заедно, прави голема разлика. Но бидете внимателни, ова нема да биде доволно за целосно решавање на вашиот проблем. Сè уште треба да разговарате за тоа со вашиот лекар.

Вашата толеранција на болка може да се зголеми.

Научниците открија дека кога го гледаме нашиот сакан нашиот мозок активира механизам што го намалува чувството на болка. Иако само гледањето слика на нашиот партнер нема да биде моќно како анестезијата, сепак е убав бонус да знаете дека само помислата на вас ќе ги направи вашите најблиски да се чувствуваат подобро.

Вашето физичко здравје веројатно ќе се подобри.

Постојат толку многу начини на кои вашето физичко здравје може позитивно да реагира на наоѓање на сродната душа, што истражувачите сè уште нè просветлуваат со нови откритија. Некои од овие работи се веќе докажани. Веќе знаеме дека љубовта води кон поздраво срце, посилен имунолошки систем, губење на тежината и уште подолг живот, правејќи го ветувањето „дур смртта  не нè раздели“ уште подолга обврска.

Може да ги зајакне вашите коски.

Студија покажа дека мажите кои се во врска имаат поцврсти коски. Овој факт ги остави научниците да се прашуваат дали тоа е природна реакција или само факт дека мажите во врски подобро се грижат за своето здравје и имаат подобра диета.

И покрај тоа што причината е непозната, останува фактот дека вашиот партнер може да има поцврсти коски поради вас.

Може да имате проблеми со стомакот.

Фразата „пеперутки во стомакот“ е до одредена мера точна. И покрај тоа што љубовта е одлично чувство, понекогаш тоа предизвикува зголемување на нивото на кортизол. Кортизолот е хормон кој често се поврзува со стрес. Може да го вознемири стомакот и да се чувствувате гадно. Чувството е слично на она што го доживуваат невестите на денот на нивната венчавка, кога ќе станат нервозни до тој степен што ќе се чувствуваат болно.

Вашиот партнер може да ви зададе хронична болка.

Секој човек се чувствува лошо во некој момент од животот. Но кога тоа ќе му се случи на вашиот партнер и тој  страдаат од депресија, има 19% поголеми шанси да доживеете хронична болка. Не е ни чудо што до 70% од возрасните страдаат од болка во долниот дел на грбот.

Невозвратената љубов може да ве разболи.

Ако врската не оди според планираното, веројатно страдате од непроспиени ноќи, стрес на телото и недостаток на хранливи материи, што може да го ослабне имунитетот и да ве изложи на ризик да се разболите.