Внимавајте на кого го издавате станот бидејќи може да наидете на ваков „зоолог“

Сопствениците може да се изнервираат кога ќе најдат неколку гребнатинки на работната маса или масни наслаги на шпоретот по збогувањето со станарот, но не може да негираме дека тоа е подобро од откривање на 19 тарантули и питон.

Еден сопственик на имот во Обурн, Мејн, САД, без сомнение ќе може да го потврди тоа, бидејќи налетал на таква сцена на почетокот на овој месец, кога влегоа во неодамна испразнетиот стан и пронашол еден куп животни.

Не се знае зошто поранешниот станар одлучил да ги напушти своите миленици, но откако одлучил дека не може сам да се справи со животните, сопственикот повикал помош од спасувачот на животни, Дру Десјардинс.

Во објавата што беше споделена на Фејсбук минатата недела, Десјардинс објасни дека бил предупреден за ситуацијата кога добил телефонски повик од сопственикот кој бил, разбирливо, „нервозен“.

Кога пристигнал во станот во Обурн, спасувачот на животни открил дека питонот останал без вода и дека четири од тарантулите, кои патем не е дозволено да се чуваат како миленици без дозвола во Мејн, починале.

Десјардинс работи на рехабилитација на повредени и запоставени егзотични животни, и откако ги спасил животните од станот и ги однел во својот дом.

Тој на Фејсбук ги увери следбениците дека на сите „им оди добро“. Спасувачот додаде: „Никогаш не е здодевно во мојот свет“.

Десјардинс истакна дека иако пајаците што се чувале во станот биле отровни, тие всушност се „нежни и послушни животни“ кои се одговорни за помалку смртни случаи годишно отколку бројот на луѓе кои умираат од убод на пчели.

Тој коментираше: „Филмовите ги покажуваат како неуништливи суштества што ќе ве нападнат ако им се приближите, но тоа не е вистина. Ако ја извадам тарантулата сега и ја фрлам на земја, ќе се скрши како јајце и ќе умре “.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!