Воз кој превезувал цистерни со нафта се судрил шлепер во центарот на Тексас, предизвикувајќи голема експлозија

Воз се судри со шлепер со 18 тркала во центарот на Тексас во Вторникот наутро, предизвикувајќи голема експлозија.

Несреќата се случила околу 6.45 часот пред градот Камерон во близина на автопатот 190, околу еден час северо-источно од Остин.

Возот во Бурлингтон Северен Санта Фе (БНСФ) превезувал цистерни со нафта кои експлодирал од ударот сошлеперот, предизвикувајќи пожар што изгоре најмалку еден дом во близина на пругите, соопшти полицијата на Камерон. Двајцата возачи преживеаја и се без поголеми повреди.

Властите соопштија дека се чини дека камионот се свртел за да избегне автомобил на преминот пред тој да го удри возот и да се одврати. Официјален претставник на БСНФ изјави дека официјалната причина за судирот сè уште е под истрага.

Домовите во областа беа евакуирани и властите ја повикаа јавноста да се оддалечи од автопатот, бидејќи продолжува да работи на ставање на пожарот под контрола.

Повеќе институции реагираа на местото на настанот, вклучително и Волонтерската противпожарна служба Камерон, противпожарните оддели Темпл и Роузбуд и ДПС.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!