Запознајте ги Британците кои ја „преселија својата канцеларија и животот“ во рајот на Земјата

Одлучна да привлече посетители додека туризмот е на колена, владата на Барбадос започна проект „ 12-месечна виза за добредојде“ со која им се овозможува на луѓето да работат од дома до една година.

Според Барбадос Туризам Маркетинг АД, скоро 4.000 луѓе го користат овој проект, повеќе од 500 од нив од Велика Британија. Четворица од оние кои сега се WFB (работат од Барбадос) партиципиенти ги споделуваат своите искуства.

Пипа Мос, 30, е актерка и тренер за глума и живее во близина на Саутенд-он-Си, Есекс, со нејзиниот партнер Џејмс, 31, нутриционист. Таа Вели:

„Џејмс и јас бевме толку очајни да ја искористиме можноста да се преселиме тука што се откажавме од бунгалов што го изнајмивме од неговата мајка, го продадовме нашиот мебел и мојот ценет крос мотор. Сега немаме дом во кој да се вратиме, но ние сме многу опуштени во врска со тоа бидејќи тука ни е многу убаво.“

„Сакавме да го претвориме нашето искуство со пандемијата во нешто позитивно. Изнајмивме еднокреветен стан на фарма на атлантскиот брег на островот за 800 фунти месечно и пристигнавме на новогодишната ноќ.“

„Планираме да останеме тука годинава, следниот Божиќ да се вратиме во Велика Британија доколку се укинат ограничувањата“.

Хауард Абернати (46) е сопственик на две деловни активности , продава шампањ (finestfizz.biz  и  обезбедува дегустација на вино преку Интернет domainedivine.co.uk) и вино доставено во епрувети.

Живееле во Вандсворт, југозападен Лондон, со сопругата Ранди (45), која работи во финансиски услуги. Хауард вели:

„Работата од дома во Барбадос е еден од оние „штипни ме“ моменти што ретко се случуваат во животот.

„Како и повеќето луѓе, сè до пандемијата бевме многу врзани за структурата и ограничувањата на животот во канцеларијата. Никогаш не одвоивме повеќе од неколку недели за одмор“.

„Да ни кажеше некој пред една година дека ќе живееме во Барбадос, немаше да веруваме. Сепак, тука сме“!

„Ковид-19 промени сè. Го водев бизнисот преку интернет, двајцата работевме од дома и кога видов оглас за „ 12-месечна виза за добредојде“, сфатив дека можеме да работиме од каде било“.

„Никогаш не сме биле на Барбадос, но слушнавме убави работи. Бидејќи немаме деца, тоа беше лесна одлука“.

„Сега, мојата„ канцеларија “е тропска градина од трособен дом што го изнајмивме за една година на северо-западниот брег на островот, на пет минути пешачење од плажата“.

Кети Холмс, 36, е сопственик на фирма за консултантски услуги за дигитален маркетинг (redquokka.com) со нејзиниот партнер Карл (38). Тие живеат во Вимблдон, југозападен Лондон. Таа рече:

„Процесот на апликација беше едноставен. Тогаш имавме еден месец да ја платиме таксата – 2.000 американски долари (околу 1.500 фунти) за физичко лице или 3.000 долари (околу 2.100 фунти) за семејство“.

„Го изнајмивме станот во Лондон, резервиравме летови за 400 фунти во продажбата на БА и пристигнавме на почетокот на Ноември“.

„Го најдовме нашиот стан преку Интернет и потпишавме договор на 12 месеци. Киријата е 1.250 фунти месечно со сметки, што е слично на нашата хипотека во Велика Британија“.

„Има безброј волшебни моменти, вклучително пливање со желки, пиење коктели на зајдисонце и гледање ѕвезди што паѓаат“.

Вилијам О’Ши, 57, е консултант за ИТ и живее во Харогејт, Северен Јоркшир, со неговата сопруга Ева, исто така 57,  и ќерката Дексија (17) и тие сега живеат во рајот.

„Дексиа пропушти пет месеци од училиште за време на првиот карантин, па се навикна на учење на онлајн, а и нејзините пријатели сега учат дома. Не е толку различно само што таа го прави тоа на Карибите“.

„Сега изнајмуваме прекрасна куќа со две спални на 150 метри од плажа, со предни и задни балкони, простор за скара и комунален базен, опкружен со тропски растенија и дрвја“.

„Ние поминуваме 80 проценти од нашето време на отворено и се смееме дека сме спакувале зимска облека“ во случај да стане студено ”- таа сè уште е во куферот бидејќи температурата е околу 27 степени повеќето денови“.

„Работам од канцеларија во куќата, мојот ден започнува во 5 часот наутро, за да можам да се усогласам со времето во Велика Британија и да завршам во 13 часот, што значи дека можеме да уживаме на плажата во попладневните часови“.