Запознајте го 4-годишниот модел со Даунов синдром, кој не се плаши да биде своја

Со самоуверено одење на модни писти, малата Франческа можеби има само 4 години, но таа веќе прави големи потези.

Пркосејќи им на стандардите на индустријата, овој модел со Даунов синдром ги освојува срцата, со една насмевка истовремено.

Родена да биде ѕвезда!

Од самиот почеток, Франческа е воодушевена од светот на модата и фотографијата. Кога беше бебе, учествуваше во регионален натпревар за модели и победи на натпреварот за најдобар помлад супер модел и беше првото дете што го стори тоа во Малта.

За 4-годишно девојче таа е прилично позната

Минатата година Франческа Рауси ја прошета пистата во добротворна модна ревија и ја остави публиката маѓепсана со својот шарм и убава насмевка. Шоуто беше спроведено за да се нормализираат моделите со посебни потреби и Франческа беше забележана како ја дели сцената со Медлин Стјуарт, првиот светски супермодел со Даунов синдром.

Нејзината мајка е горда на неа

Исто како Медлин, Франческа сака да стане супермодел и нејзината мајка се надева дека ќе ја подигне свеста за Даунов синдром. Во интервју за „Метро“, нејзината мајка откри дека Франческа може да настапи исто како и секое дете и се чувствува навистина удобно на модната писта. Веќе 5 пати е била на пистата.