Запознајте го најбогатиот британски Ром, кој е роден како чергар, а сега поседува империја и наскоро ќе стане милијардер

Најбогатиот британски Ром, кој е роден во караван, треба да стане милијардер додека неговата империја на паркови за мобилни домови продолжува да расте.

Алфи Бест, кој е роден покрај патот во близина на Лестер, сега живее во замок од 6 милиони фунти во Сари.

52-годишникот ја започнал својата деловна кариера во тинејџерските години продавајќи автомобили и комбиња, пред да основа група продавници за мобилни телефони кога имал 20 години.

Сега, повеќе од 30 години подоцна, тој раководи со Wyldecrest Parks, кој управува со 91 парк за мобилни домови низ ОК и вреди 700 милиони фунти.

Претприемачот дури стигна до точка кога може да си дозволи дури и да купи свој хеликоптер од 4,5 милиони фунти дизајниран од Aston Martin.

И се чини дека неговата ѕвезда ќе продолжи да расте бидејќи изгледа дека ќе стане првиот ромски милијардер во светот додека неговиот бизнис расте.

Тоа е драматична промена од неговото детство растејќи во заедницата на чергари, но г-дин Бест вели дека и покрај неговото екстремно богатство, тој знае што е најважно. Тој за Сан изјави: „Ова навистина не е за заработка повеќе пари. Јас мислам дека штом сте заработиле пет или десет милиони, тогаш не ви требаат повеќе пари од тоа.“

„Тоа се сите пари на светот што се однесува до мене, бидејќи тоа ви овозможува да направите сè. После тоа, се работи за всушност изградба на нешто што прави разлика. Добивам многу критики, но имам широки раменици. Треба само да го земете тоа и да го прифатите и да сфатите дека сте среќни.“, додава тој.

Мултимилионерот, кој застрашувачки вели дека влеговме во глобална рецесија, додава: „Според мене, вие вредите колку вредите кога изметот ќе го погоди вентилаторот.“

И покрај тековните прашања како што се кризата со трошоците за живот, г-дин Бест е на пат да ја надмине границата од 1 милијарда фунти следната година, бидејќи вредноста на неговите инвестиции и бизнис ќе се зголеми.

Тој рече: „Во зависност од тоа како оди пазарот, до крајот на следната година ќе имаме средства од 1 милијарда фунти. Но, јас сум реалист – сè може да тргне наопаку, можете да се качите и да слезете исто толку брзо.“

Тоа не го спречи да ги троши парите додека може, со неговото последно купување, хеликоптер од 4,5 милиони фунти, што доаѓа откако одби понуда од 950 милиони фунти од хеџ фонд за неговиот бизнис со паркови.

„Да се има премногу тесто и премногу слободно време се две од најопасните работи бидејќи рацете без работа отвараат работа за ѓаволот“, рече тој.

„Сите можеме да се забавуваме премногу, сите можеме премногу да уживаме и, никогаш не мислев дека ќе го кажам ова, но сите можеме да работиме премногу напорно.“ Во 2015 година, кога вредеше безначајни 200 милиони фунти, г-дин Бест изјави за MailOnline дека „не се чувствува успешен“.

Во знак на понизност, тој дури го одби барањето да биде вклучен во листата на богати на Сандеј Тајмс во 2011 година.

„Никогаш не трошам над моите можности. Сè што купувам е да продавам – од автомобилите што ги возам, до куќите што ги поседувам. И ја знам вредноста на се што имам“, рече тој.

„Не ме сфаќајте погрешно, се разбира дека имам доволно за да ми биде удобно. Но, јас живеев низ рецесија и живеам во страв дека повторно ќе бидам во таа позиција. Кога сте поминале низ ужасни рецесии, тоа ве менува. Иако беше пред 25 години, се сеќавам како да беше вчера.“

Таа рецесија дојде во раните 1990-ти, само четири години откако г-дин Бест го започна својот прв бизнис – центар за изнајмување комбиња и застапништво во Форест Гејт – на 16-годишна возраст.

Тој ги научил триковите на продавање како десетгодишник, кога вршел продажба од врата до врата, како дел од бизнисот на неговиот татко.

„Дали некогаш сте слушнале за изразот ‘зборуваш брзо како Ром’? Кога бев со татко ми и се обидував да продавам како мал, имав 30 секунди да кажам нешто пред вратата да ми се затвори во лице. Тоа ме научи многу за основите да се биде добар продавач.“, се пошегува тој.

Но, четири години по започнувањето на својот прв бизнис, г-дин Бест беше западнат во финансиска криза. Со голема хипотека за неговиот дом и бизнис, и рецесија низ целата земја, тој речиси изгуби сè. Тој успеал да се снајде така што го изнајмувал својот дом, земал поголем заем од банката и спиел во автомобилот.

Кога работите конечно го допреле дното, г-дин Бест знаел дека треба да најде друга работа. Тој забележал дека двата бизниси кои се чинело дека цветаат за време на падот биле доставувачите и продавници за телефони. Така тој влегол во блиската продавница за телефони во Ист Хем, молел за работа како чајџија и поминал три месеци собирајќи бакшиш.

Три месеци подоцна, тој започна сопствен бизнис за мобилни телефони со помош на заем. Во рок од 18 месеци, тој имал 13 продавници низ Лондон. „Ја донесов вистинската одлука во тоа време“, рече тој. „Се сеќавам кога отидов кај мојот банкарски менаџер, неговите точни зборови беа: ‘Ти си крајно неортодоксен бизнисмен’.“

Откако го продал тој бизнис, г-дин Бест се преселил во комерцијален имот и сега има до 80 хектари индустриски единици распространети низ целата земја.

Неколку години подоцна, неговата сопруга Емили му предложила да се врати на нешто за кое имал повеќе искуство и знаење. Тој одлучил да започне бизнис во индустријата за мобилни домови, купувајќи ги своите први во 2001 година за 1,7 милиони фунти.

Тој бизнис постепено се проширил и сега Wyldecrest Parks управува со 91 паркови за мобилни домови низ целата земја.