Земјоделец кој стана астронаут е доказ дека не треба да се откажуваме од соништата

Хозе Хернандез, астронаут кој од работа на фарма се искачи во вселената, вели дека не треба да се плашиме да сонуваме „големи соништа“. Сега 58-годишниот Хернандез е роден во Францускиот камп, Калифорнија. Тој немал лесно детство.

Неговото детство било поделено помеѓу САД и домот на неговите родители во Мексико. Растејќи, пред да се смести во Стоктон, тој работел на полиња собирајќи овошје и зеленчук заедно со своето семејство, без познавање на англиски јазик. Во 2009 година, тој тргнал кон вселената.

Оженетиот татко на пет деца вели: „Поминавме девет месеци во Калифорнија, три месеци во Мексико, но тие девет месеци отидов во три различни училишни области, гравитирав кон математика затоа што 1 + 3 е 4 на кој било јазик.“

Таткото на Хернандез, Салвадор, ги поддржувал неговите амбиции да стане астронаут. Заедно, тие изготвиле план од пет точки за да му помогнат да го оствари својот сон. Прво, тие ја поставиле целта, а потоа разработиле колку се далеку.

Тој објаснува: „Третото нешто е што треба да си нацрташ е мапа на патот за да знаеш каде си до каде сакаш да одиш. И тогаш прашав што е четврто? Тој рече дека мора да се стекнеш со образование.“

Претходно во животот, откако се чувствувал истоштено од собирање краставици, неговиот татко му велел: „Сега живееш во својата иднина. Нема да те присилам да одиш на училиште или да добиваш добри оценки. Но, ако не учиш, ова е твојата иднина.“ Хернандез станал магистер по електротехника и компјутерско инженерство на Универзитетот во Пацификот.

Сепак, патот до крајот на лансирањето со екипажот на Дискавери во 2009 година не бил лесен. „НАСА ме одби ниту еднаш, ниту двапати, ниту три пати, туку 11 пати. Само по 12-ти пат бев избран.“

Хернандез поминал вкупно 14 дена во орбитата, кружејќи ја Земјата 217 пати и патувајќи 5,4 милиони милји. „Тоа е возење на кое би му завидувале дури и во Дизниленд затоа што од осум и пол минути поминувате од нула до 17.500 милји на час… Посакувам да имаме честа програма за летање“, се пошегува тој.

Нетфликс треба да ја адаптира неговата инспиративна приказна за оригиналниот филм со наслов Милион милји далеку, планиран да започне со производство во 2022 година со режија на Алехандро Маркез Абела. Во моментов нема датум на објавување.